Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

funkia 'Aspen Gold'

Funkia 'Aspen Gold'

Szałwia omszona

Szałwia omszona

Wietlica japońska

Wietlica japońska

Języczka Przewalskiego

Języczka Przewalskiego

Byliny
lista roślin
fot: photos.com

Rozchodnik okazały

Sedum spectabile
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: kępiasty, wzniesiony
Wysokość: 30 cm - 50 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, czerwona
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VIII - IX
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów
Opis:

Rozchodnik okazały jest byliną z rodziny gruboszowatych Crassulaceae. Pochodzi z Chin i Japonii. Roślina składa się z kilku grubych, mięsistych, prostych, ulistnionych pędów o wysokości 30–50 cm. Podczas wegetacji ozdobą rośliny są grube i mięsiste, owalne, jasnozielone z błękitnym nalotem liście. Tworzy szerokie, poduchowate kępy o interesującym pokroju.

Rozchodnik kwitnie w VIII i IX. Liczne kwiaty mają brudnoróżową barwę, są osadzone na szczycie pędów w płaskich podbaldachach o szerokości dochodzącej do 20 cm. Szczególnie atrakcyjne są kwiaty odmian o karminowym zabarwieniu.

Rozchodnik jest łatwy w uprawie, może zdobić ogród cały sezon. Nawet po zakończeniu wegetacji rozchodnik jest dekoracyjny. Części nadziemne można pozostawić na zimę, aby uatrakcyjniały smutny w tym czasie ogród lub balkon – bylina ta może bowiem zimować także w pojemnikach (jest całkowicie odporna na mróz). Roślina jest odporna na suszę.

Gleba do uprawy rozchodnika powinna być przeciętnie żyzna, przepuszczalna, średniowilgotna, a stanowisko słoneczne, chociaż rośliny znoszą także półcień. Rozchodnik okazały najlepiej sadzić w większych grupach, na rabatach jednogatunkowych, na przykład w ogrodzie skalnym, zachowując rozstawę 30 x 30–40 cm. Można go stosować jako jednorodne obwódki rabat składających się z innych roślin.

Co roku wiosną należy usuwać tuż przy ziemi wszystkie zeschnięte, zeszłoroczne części nadziemne (jeśli nie uczyniono tego jesienią).

Rozmnaża się go przez podział roślin oraz przez sadzonki pędowe, rzadziej przez nasiona. Lipiec to dobry miesiąc na przesadzanie i rozmnażanie (przez podział) rozchodnika

Galeria zdjęć:

 • Fot: photos.com
 • Fot: Maria Muszalska
 • Fot: Maria Muszalska
 • Kopia Moje dokumenty1.jpg
  Fot: Jerzy Parzymies
 • DSC00075 rozchodnikowiec.jpg
  Fot: AnikaIC
 • DSC05450 rozchodnikowiec okazały.jpg
  Fot: Anika IC
 • DSC06664 rozchodnikowiec.jpg
  Fot: Anika IC
Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Tagi: bylina, rabaty
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.