Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Dzwonek skupiony

Dzwonek skupiony

Głowienka wielkokwiatowa

Głowienka wielkokwiatowa

Skalnica Hosta

Skalnica Hosta

Pluskwica groniasta

Pluskwica groniasta

Byliny
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Rozchodnik kaukaski

Sedum spurium
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: płożący
Wysokość: do 15 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: karminowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Rozchodnik kaukaski naturalnie rośnie na skalistych zboczach i łąkach północno-wschodniej Turcji, Kaukazu oraz północnego Iranu. Jest byliną o niewielkich wymaganiach co do gleby orazi dużej wytrzymałości.
Rozchodnik kaukaski w ogrodach sadzony jest głównie na skalniakach oraz jako roślina zadarniająca. Charakteryzuje się ekspansywnym wzrostem, szybko pokrywając powierzchnię „poduchami” darni. rozchodnik kaukaski dorasta do 15 cm wysokości. Z uwagi na silny wzrost co 2 lata warto dzielić karpy rozchodnika na mniejsze i rozsadzać.
Rozchodnik kaukaski najlepiej rośnie w miejscach słonecznych na ubogich piaszczystych i przepuszczalnych glebach o obojętnym odczynie. Wymaga okrycia na zimę, gdyż może przemarzać.
Liście rozchodnika kaukaskiego są zimozielone, drobne, jajowate, lekko karbowane. Liście odmiany 'Purpurteppich' wiosną są brązowofioletowe, a później zmieniają barwę się na ciemnopurpurową. Odmiana 'Coccineum' ma liście lekko czerwonawe, a odmiana 'Variegatum' (nazywana 'Tricolor') zielone z szerokim, kremowobiałym obrzeżeniem.
Pędy, na których nie rozwiną się kwiaty są krótsze, natomiast pędy kwiatostanowe są dłuższe i wznoszą się do góry. Kwiaty rozchodnika są prawie siedzące, zebrane w nibybaldachy, pojawiają się od czerwca do sierpnia, są zazwyczaj ciemnokarminowe.

Tekst: Paweł Romanowski
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.