Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Turzyca ptasie łapki 'Variegata'

Turzyca ptasie łapki

Turzyca włosowa ‘Frosted Curls’

Turzyca włosowa ‘Frosted Curls’

Lilia wodna 'Pygmaea Rubra'

Grzybienie białe 'Pygmaea Rubra' = Lilia wodna 'Pygmaea Rubra'

Ubiorek wiecznie zielony

Ubiorek wiecznie zielony

Byliny
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Rozchodnik hiszpański

Sedum hispanicum
Kategoria: Byliny
Podlewanie: mało
Pokrój: płożący
Wysokość: 5 cm - 10 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VII
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Rozchodnik hiszpański, zwany także rozchodnikiem sinym, to niska bylina należąca do licznej rodziny gruboszowatych (Crassulaceae). Wbrew swojej nazwie nie pochodzi z Hiszpanii, a z południowo-wschodniej Europy.
Ze względu na niski wzrost (dorasta do 5 cm wysokości), łatwą uprawę, dużą wytrzymałość i niskie wymagania glebowe, rozchodnik hiszpański jest bardzo popularną rośliną ogrodową. Sadzony jest przede wszystkim na skalniakach, skarpach i murkach gdyż doskonale komponuje się z kamieniami i grubym żwirem.
Rozchodnik hiszpański ma mięsiste, igiełkowate zielono-niebieskie listki osadzone na płożących się pędach. Tworzy gęste poduchy, doskonale zadarniając nawet duże powierzchnie. Bardzo dekoracyjnie wyglądają rosnące obok siebie odmiany ‘Aureum’ o złotych listkach oraz ‘Glaucum; o liściach srebrnych. Gęste, kolorowe poduchy obu tych odmian rozchodnika hiszpańskiego przenikają się wzajemnie tworząc malownicze połączenie.
Rozchodnik hiszpański kwitnie dość skąpo, od czerwca do końca lipca, tworząc drobne kwiatki o różowych wierzchołkach i białych nasadach. Kwiaty osadzone są na łodyżkach do 10 cm długości. Rozchodnik hiszpański najlepiej rośnie na miejscu słonecznym, w glebie suchej, przepuszczalnej, lekko wapiennej. Dobrze znosi mrozy i nie wymaga dodatkowego okrywania na zimę.

Tekst: Paweł Romanowski
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.