Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Żabieniec babka wodna

Żabieniec babka wodna

Rozchodnik hiszpański

Rozchodnik hiszpański

Akant miękki

Akant miękki

Szarotka alpejska

Szarotka alpejska

Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Rojnik murowy

Sempervivum tectorum
Kategoria: Byliny
Podlewanie: rzadko
Pokrój: płożący, kępiasty
Wysokość: 5 cm - 10 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VIII
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Rojnik murowy należy do rodziny gruboszowatych (Crassulaceae). W środowisku naturalnym porasta górzyste tereny Europy i Azji (Alpy, Sudety, Kaukaz). To niewielka roślina wieloletnia o płożącym pokroju. Osiąga 5-10 cm wysokości. Wytwarza gwiazdkowate rozety składające się z mięsistych różowo-zielonych liści.
Rojnik murowy kwitnie od czerwca do października. Kwiaty są niepozorne, drobne o różowej barwie.

Rojnik murowy jest łatwy w uprawie – można uprawiać go na większości stanowisk. Optymalne są miejsca jasne, bezpośrednio nasłonecznione. Rojnik murowy lubi gleby przepuszczalne, niezbyt żyzne, umiarkowanie suche. Sadzony w gruncie jest w pełni mrozoodporny. Problem z podmarzaniem może wystąpić w przypadku okazów uprawianych w ogrodach wertykalnych lub dachowych.
Warto sadzić rośliny blisko siebie (kilkanaście sztuk na 1 m2), aby szybko „opanowały” dany teren. Przy rozmnażaniu z siewu trzeba pamiętać, aby nasion nie przykrywać ziemią. Podlewanie przy tradycyjnej uprawie nie jest z reguły konieczne. Rojniki nawozi się sporadycznie: 1-2 razy w sezonie, stosując rozcieńczone dawki nawozu. Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym, zwłaszcza w początkowym okresie uprawy, jest regularne odchwaszczanie.

Rojnik murowy ma bogate zastosowanie w ogrodzie. Często wykorzystuje się go do dekoracji skalniaków. Dobrze wygląda sadzony w szczelinach pomiędzy kamieniami. Można go także sadzić jako roślinę okrywową w suchych miejscach. Ponadto nadaje się do dekoracji obrzeży nawierzchni, ogrodów pionowych i dachowych. Dobrze komponuje się w ogrodach różnego typu – od wiejskiego po śródziemnomorski. Roślina znajduje też zastosowanie w ziołolecznictwie.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.