Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Bodziszek wielkopłatkowy

Bodziszek wielkopłatkowy

żurawka ‘Alesia’

Żurawka ‘Alesia’

Trzykrotka Andersona

Trzykrotka Andersona

Żagwin ogrodowy

Żagwin ogrodowy

Byliny
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Rogownica alpejska

Cerastium alpinum
Kategoria: Byliny
Podlewanie: mało
Pokrój: płożący
Wysokość: 5 cm - 15 cm
Barwa liści/igieł: zielonoszara
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Rogownica alpejska pochodzi z północnej części Europy. Należy do rodziny goździkowatych (Caryophyllaceae). To niska, wolno rosnąca bylina o dywanowym, poduchowatym pokroju, tworząca rozłożyste luźne darnie z licznych cienkich, ścielących się pędów długości do 30 cm. Liście są jajowate, długości około 2 cm, pokryte – podobnie jak pędy – miękkimi, srebrzystymi włoskami.

Rogownica alpejska kwitnie pod koniec wiosny (od maja do czerwca). Białe kwiaty mają około 2 cm średnicy, są osadzone na szczytach wzniesionych pędów kwiatostanowych (długości 5–15 cm). Pędy z przekwitniętymi kwiatami należy ścinać, aby odsłonić liście.
Owocem rogownicy jest torebka.

Rogownica alpejska – wymagania uprawowe

Rogownica alpejska najlepiej rośnie na glebie próchnicznej, gliniasto-żwirowej, o średniej wilgotności i małej zawartości wapnia. Stanowisko powinno być słoneczne.
Roślinę rozmnaża się najczęściej przez podział rozrośniętych egzemplarzy lub ukorzenianie latem (w lipcu–sierpniu) pędów płonnych.

Rogownica alpejska – zastosowanie

Rogownica alpejska doskonale nadaje się na skalniaki, do sadzenia w szczelinach między kamieniami oraz na murkach i skarpach. Można z niej tworzyć kwietne dywany.

Opracowanie: Redakcja serwisu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.