Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Urdzik górski

Urdzik górski

Dzwonek karpacki

Dzwonek karpacki

Mikołajek płaskolistny

Mikołajek płaskolistny

Rozplenica japońska

Rozplenica japońska

Byliny
lista roślin
fot: Monika Latkowska

Pustynnik wąskolistny

Eremurus stenophyllus
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: do 1,2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - VIII
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Pustynnik wąskolistny to okazała bylina pochodząca z Azji. Dorasta do 120 cm wysokości.

Kwitnie na przełomie lipca i sierpnia. Jego jasnożółte kwiaty skupione są w groniastych kwiatostanach o długości dochodzącej 35 cm.

Pustynniki należy sadzić w żyznej i przepuszczalnej glebie. Dobrze posadzić je na skarpach lub wzniesieniach. Jeśli podłoże jest piaszczyste trzeba dodać gliny, a jeśli za ciężkie – rozluźnić torfem i piaskiem. Wiosną rośliny trzeba podlewać i dokarmiać. Jeśli latem jest dużo opadów, dobrze nakryć je folią.

Korzenie pustynnika sadzi się we wrześniu umieszczając je na głębokości 12–15 cm w dołku (na dnie dołka konieczny drenaż z piasku).
Na rabatach warto łączyć pustynniki z niższymi, bujnie rozrastającymi się roślinami (liście pustynników po kwitnieniu zasychają, a części nadziemne zanikają, w ziemi pozostają bulwiaste korzenie rozłożone gwiaździsto).

W naszych warunkach klimatycznych w surowe zimy pustynniki mogą przemarzać. Konieczne jest zatem okrycie jesienią grubą warstwą liści lub stroiszem. Warto też dodatkowo zabezpieczyć przed nadmiarem wilgoci (np. nakrywając folią).

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Tagi: bylina
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.