Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Monika Latkowska

Pustynnik wąskolistny

Eremurus stenophyllus
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: do 1,2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - VIII
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Pustynnik wąskolistny to okazała bylina pochodząca z Azji. Dorasta do 120 cm wysokości.

Kwitnie na przełomie lipca i sierpnia. Jego jasnożółte kwiaty skupione są w groniastych kwiatostanach o długości dochodzącej 35 cm.

Pustynniki należy sadzić w żyznej i przepuszczalnej glebie. Dobrze posadzić je na skarpach lub wzniesieniach. Jeśli podłoże jest piaszczyste trzeba dodać gliny, a jeśli za ciężkie – rozluźnić torfem i piaskiem. Wiosną rośliny trzeba podlewać i dokarmiać. Jeśli latem jest dużo opadów, dobrze nakryć je folią.

Korzenie pustynnika sadzi się we wrześniu umieszczając je na głębokości 12–15 cm w dołku (na dnie dołka konieczny drenaż z piasku).
Na rabatach warto łączyć pustynniki z niższymi, bujnie rozrastającymi się roślinami (liście pustynników po kwitnieniu zasychają, a części nadziemne zanikają, w ziemi pozostają bulwiaste korzenie rozłożone gwiaździsto).

W naszych warunkach klimatycznych w surowe zimy pustynniki mogą przemarzać. Konieczne jest zatem okrycie jesienią grubą warstwą liści lub stroiszem. Warto też dodatkowo zabezpieczyć przed nadmiarem wilgoci (np. nakrywając folią).

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Tagi: bylina
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.