Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

funkia 'Lemon Lime'

Funkia 'Lemon Lime'

Dąbrówka rozłogowa

Dąbrówka rozłogowa

Manna mielec 'Variegata'

Manna mielec 'Variegata'

Tawułka Arendsa

Tawułka Arendsa

Byliny
lista roślin
fot: Piotr Gorączko

Przywrotnik ostroklapowy

Alchemilla mollis= Alchemilla acutiloba
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: kępiasty
Wysokość: 30 cm - 50 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: zielonożółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VIII
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Przywrotnik – opis

Przywrotnik ostroklapowy (ang. lady's mantle) to kępiasta bylina z rodziny różowatych (Rosaceae), o niemalże kulistym zarysie pojedynczej kępy, dorastająca do około 45 cm wysokości i nawet 60 cm średnicy. W naturalnym środowisku występuje w Karpatach oraz Azji Mniejszej. Niezwykle dekoracyjne, delikatne liście o niemalże okrągłych blaszkach liściowych, dochodzących do 15 cm średnicy, w początkowej fazie rozwoju harmonijkowato złożone, o poranku często wypełnione kroplami rosy. Szarozielone, z nielicznymi włoskami na brzegach.

Alchemilla mollis – zastosowanie

Delikatnie pachnące kwiaty są drobne, żółtozielone, zebrane w luźne, silnie rozgałęzione kwiatostany. Pojawiają się od czerwca do sierpnia, stanowiąc dodatkową atrakcję rośliny i nadając jej lekkości. Z powodzeniem wykorzystywane są jako dodatek do bukietów i kompozycji florystycznych. Usuwanie przekwitających kwiatostanów może przyczynić się do powtórzenie kwitnienia.
Przywrotnik wymaga stanowisk półcienistych. Roślina ta jest niewybredna w stosunku do podłoża, o ile zapewni się jej wystarczającą ilość wilgoci i odczyn obojętny do lekko zasadowego. Strefa mrozoodporności 3.

Byliny na obwódki

Doskonała do ogrodów naturalistycznych, na rabaty, skarpy oraz jako roślina zadarniająca pod koronami drzew, gdzie ze względu na zwarty pokrój dużej ilości gęsto ułożonych liści, zagłusza wzrost chwastów. W celu uzyskania zwartej pokrywy roślin sadzimy około 5 szt./m2. Doskonale nadaje się również na obwódki lub nad brzegi zbiorników wodnych.


>>Przeczytaj też: Rośliny na obwódki. Jakie kwiaty na obwódki posadzić wzdłuż ścieżek


Przywrotnik ostroklapowy – rozmnażanie

Rozmnażanie można przeprowadzać przez podział dorosłych roślin wiosną lub jesienią. Przywrotnik ostroklapowy Rozmnaża się dobrze przez wysiew nasion. Nie usuwane kwiatostany, po zawiązaniu nasion, mogą je intensywnie rozsiewać. Nasiona kiełkują po przemrożeniu, w temperaturze 10-15 stopni Celsjusza po 12-15 dniach, na świetle.
Liście mogą być podatne na atak grzybów sadzakowych, dlatego nie należy sadzić przywrotników pod dębami i/lub lipami oraz innymi roślinami wrażliwymi na atak tych grzybów.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.