Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

gęsiówka kaukaska 'Pinkie'

Gęsiówka kaukaska 'Pinkie'

Łubin ogrodowy

Łubin ogrodowy

Fargesia rdzawa

Fargesia rdzawa

funkia 'Lemon Lime'

Funkia 'Lemon Lime'

Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Przymiotno wąskolistne

Erigeron linearis
Kategoria: Byliny
Podlewanie: mało
Pokrój: kępiasty
Wysokość: 5 cm - 20 cm
Barwa liści/igieł: szarozielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VII
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Przymiotno wąskolistne należy do rodziny astrowatych (Asteraceae). W środowisku naturalnym występuje w Ameryce Północnej. To niewielka bylina o kępiastym pokroju, osiągająca do 20 cm wysokości. Liście przymiotna wąskolistnego są równowąskie, ustawione pionowo, mają szarozieloną barwę.
Przymiotno wąskolistne kwitnie wczesnym latem – od czerwca. Żółte kwiaty zebrane są w koszyczki. Owocem jest sucha niełupka.

Przymiotno wąskolistne najlepiej uprawiać w miejscach słonecznych, ciepłych, osłoniętych od wiatru. Bylina preferuje podłoża średnio żyzne, piaszczysto-gliniaste, przepuszczalne. Znosi gleby lekkie, mało zasobne w składniki pokarmowe. Gatunek nie jest wystarczająco odporny na mróz. Przed nadejściem chłodów powinno się go solidnie osłonić (np. igliwiem). Młode okazy wymagają podlewania – starsze są odporne na suszę.
Przymiotno wąskolistne można sporadycznie dokarmiać nawozami organicznymi, intensywne nawożenie nie jest jednak wskazane – roślina traci wtedy srebrzysty połysk i nadmiernie rozrasta się. Ponadto warto uszczykiwać przekwitnięte kwiatostany (zwykle pojawiają się pojedynczo na pędzie). To przedłuży okres kwitnienia. Gatunek jest dość odporny na choroby i szkodniki.

Przymiotno wąskolistne to wciąż mało znany gatunek w Polsce. Roślina może mieć jednak szerokie zastosowanie w ogrodach. Nadaje się do dekoracji skalniaków i miejsc o mało urodzajnej glebie. Można wykorzystywać ją jako roślinę okrywową. Jest cennym źródłem nektaru dla pszczół i innych zapylaczy. Dzięki „słonecznym kwiatom” rozjaśnia ogród i nadaje mu kolorytu.

>>Poznaj też inne rośliny na skalniak

Tekst: Michał Mazik
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.