Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Pełnik europejski

Pełnik europejski

Bodziszek czerwony

Bodziszek czerwony

Onoklea wrażliwa

Onoklea wrażliwa

Ubiorek wiecznie zielony

Ubiorek wiecznie zielony

Byliny
lista roślin
fot: Przemysław Sochański

Przylaszczka pospolita

Hepatica nobilis
Kategoria: Byliny
Podlewanie: dużo
Pokrój: kępiasty
Wysokość: do 20 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: III - V
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Opis przylaszczki

Przylaszczka pospolita to bylina kłączowa z rodziny jaskrowatych Ranunculaceae, występuje na stanowiskach naturalnych na terenie Europy. W Polsce podlega ścisłej ochronie gatunkowej.
Roślina osiąga wysokość 15–20 cm. Liście ma zimozielone, trójklapowe, szerokosercowate, zebrane w przyziemną rozetę. Są barwy ciemnozielonej z wierzchu, od spodu lekko fioletowej. Młode liście biało owłosione, ale z czasem stają się skórzaste i gładkie.

Kwiat przylaszczka

Kwiaty przylaszczki pojaiwają się od marca do maja. Kwiaty pojawiają się przed rozwojem liści na szypułkach wysokości 10 cm. Barwa kwiatów niebiesko-fioletowa, czasami różowa lub biała. Zamykają się w czasie deszczowej pogody oraz na noc. Owoce wabią mrówki, które rozsiewają nasiona przylaszczki.

Przylaszczka pospolita uprawa

Przylaszczki dobrze rosną na stanowiskach cienistych i półcienistych, pod drzewami i krzewami. Gleba powinna być próchnicza, stale wilgotna, wapienna.
Roślina źle znosi przesadzanie, jednak jeśli jest to konieczne, należy przesadzić ją wiosną w czasie kwitnienia rośliny, aby zdążyła się zregenerować przed zimą.

Przylaszczka ogrodowa

Przylaszczka pospolita stosowana jest do nasadzeń naturalistycznych, na rabatach pod drzewami i krzewami, a także do ogrodu skalnego.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.