Przylaszczka pospolita - Hepatica nobilis

2020-07-16 15:43

Przylaszczka pospolita to bylina kłączowa z rodziny jaskrowatych Ranunculaceae, występuje na stanowiskach naturalnych na terenie Europy. W Polsce podlega ścisłej ochronie gatunkowej.

Spis treści

  1. Opis przylaszczki
  2. Kwiat przylaszczka
  3. Przylaszczka pospolita uprawa
  4. Przylaszczka ogrodowa

Opis przylaszczki

Roślina osiąga wysokość 15–20 cm. Liście ma zimozielone, trójklapowe, szerokosercowate, zebrane w przyziemną rozetę. Są barwy ciemnozielonej z wierzchu, od spodu lekko fioletowej. Młode liście biało owłosione, ale z czasem stają się skórzaste i gładkie.

Kwiat przylaszczka

Kwiaty przylaszczki pojawiają się od marca do maja. Kwiaty pojawiają się przed rozwojem liści na szypułkach wysokości 10 cm. Barwa kwiatów niebiesko-fioletowa, czasami różowa lub biała. Zamykają się w czasie deszczowej pogody oraz na noc. Owoce wabią mrówki, które rozsiewają nasiona przylaszczki.

Przeczytaj też: Przylaszczki w ogrodzie - uprawa, wymagania, pielęgnacja, odmiany, zastosowanie >>

Przylaszczka pospolita uprawa

Przylaszczki dobrze rosną na stanowiskach cienistych i półcienistych, pod drzewami i krzewami. Gleba powinna być próchnicza, stale wilgotna, wapienna. Roślina źle znosi przesadzanie, jednak jeśli jest to konieczne, należy przesadzić ją wiosną w czasie kwitnienia rośliny, aby zdążyła się zregenerować przed zimą.

Przylaszczka ogrodowa

Przylaszczka pospolita stosowana jest do nasadzeń naturalistycznych, na rabatach pod drzewami i krzewami, a także do ogrodu skalnego.

Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko zacienione
Roślina ozdobna z kwiatów
Stanowisko półcieniste
Termin kwitnienia III - V
Kategoria Byliny
Wysokość do 20 cm
Zimozielone Nie
Podlewanie dużo
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów fioletowa
Pokrój kępiasty
Jak zakładać rabaty bylinowe w ogrodzie?