Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Orlik pospolity

Orlik pospolity

Miechunka rozdęta

Miechunka rozdęta

Lawenda wąskolistna 'Silver Mist'

Lawenda wąskolistna 'Silver Mist'= Lawenda lekarska 'Silver Mist'

Trojeść amerykańska

Trojeść amerykańska

Byliny
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Przetacznik armeński

Veronica armena
Kategoria: Byliny
Podlewanie: mało
Pokrój: płożący
Wysokość: do 40 cm
Barwa liści/igieł:
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowoniebieska
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Przetacznik armeński to niska bylina górska o pokładających się łodygach, tworząca niskie poduszeczki kwitnące na fioletowoniebiesko. Roślina dziko rośnie od Turcji po Zakaukazie. W ogrodach najczęściej jest sadzona na skalniakach.
Pędy przetacznika armeńskiego są płożące, dorastają nawet do 40 cm długości. Roślina kwitnie obficie. Kwiaty przetacznika armeńskiego są drobne do 1,5 cm średnicy), fioletowoniebieskie z jasnymi żyłkami na płatkach i białym środkiem. Pojawiają się na przełomie maja i czerwca. Wtedy zielone poduchy liści zmieniają kolor na niebieski. Warto sadzić rośliny w grupach po 3-10 sztuk aby ich dekoracyjny efekt był podkreślony.
Przetacznik armeński najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym. Roślina jest dość wrażliwa na nadmiar wilgoci dlatego gleba powinna być lekka i przepuszczalna. Po przekwitnięciu warto obciąć przekwitłe kwiatostany i nadać roślinie bardziej zwarty pokrój. Roślina jest w pełni mrozoodporna. Można ją łatwo rozmnażać przez podział kęp.

Tekst: Paweł Romanowski
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.