Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Bodziszek wielkopłatkowy

Bodziszek wielkopłatkowy

Podagrycznik pospolity 'Variegatum’

Podagrycznik pospolity 'Variegatum’

Perowskia łobodolistna Lacey Blue 'Lissit'

Perowskia łobodolistna Lacey Blue 'Lissit' PBR

Jasnota plamista 'Beacon Silver’

Jasnota plamista ‘Beacon Silver’

Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Przelot pospolity

Anthyllis vulneraria
Kategoria: Byliny
Podlewanie: mało
Pokrój: kępiasty
Wysokość: 10 cm - 60 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VIII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Przelot pospolity to krótkowieczna bylina z rodziny Fabaceae (bobowate). Rośnie pospolicie na suchych łąkach i pastwiskach prawie w całej Europie. Z palowego, długiego na 1 m, korzenia wyrasta kępka zielonych złożonych liści odziomkowych oraz długie na 10–60 cm, wznoszące się, a czasem u nasady pokładające pędy, tylko u nasady rozgałęzione, a zakończone główkowatymi kwiatostanami. Listki są podłużnie jajowate, całobrzegie; liście łodygowe złożone z 3–7 par listków bocznych. U nasady liści czasem wyrastają małe przylistki.

Przelot pospolity kwitnie od maja do sierpnia. Pojedynczy kwiat ma żółty kolor i budowę typową dla roślin motylkowatych (cechą charakterystyczną jest wyjątkowo duży, rozdęty i mocno owłosiony kielich kwiatowy).
Przelot pospolity najłatwiej rozmnaża się za pomocą nasiona (sam się rozsiewa).

Przelot pospolity jest łatwy w uprawie, ma niewielkie wymagania. Najlepiej rośnie na słonecznym stanowisku. Gleba powinna być przepuszczalna i bogata w wapń. Jako roślina motylkowata wchodzi w symbiozę z bakteriami brodawkowymi, co pozwala na zaopatrywanie się w azot z powietrza. Przelot pospolity jest w pełni mrozoodporny.

Przelot pospolity znakomicie nadaje się na skalniaki, rabaty i do obsadzania skarp. Można go też uprawiać w pojemnikach.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.