Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Funkia 'Regal Splendor'

Funkia 'Regal Splendor'

Żurawka ogrodowa

Żurawka ogrodowa

Ciemiernik wschodni

Ciemiernik wschodni

Przegorzan pospolity

Przegorzan pospolity

Byliny
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Pratia

Pratia pedunculata = Isotoma fluviatilis
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: płożący się
Wysokość: do 10 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: niebieska
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VII
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Pratia pedunculata pochodzi z górskich rejonów Australii i Nowej Zelandii. W Polsce jest mało znana ( można ją spotkać w ogrodach kolekcjonerskich), ale można ją uprawiać jako roślinę ozdobną.Należy do rodziny dzwonkowatych (Campanulaceae).

Pratia pedunculata - opis

Pratia pedunculata to roślina zadarniająca o płożącym pokroju, szybko pokrywająca wolne przestrzenie tworząc darń złożoną z gęstych, niskich kęp. Maksymalnie dorasta do 10 cm wysokości, jednak przeważnie jest niższa. Pędy pratii są delikatne i wiotkie, zielone. Liście są drobne, zielone, owłosione, o nieregularnym kształcie. Na przełomie wiosny i lata w kątach liści pojawiają się gwiazdkowate urocze kwiaty, które z czasem zakrywają wszystkie liście. Kwiaty są pięciopłatkowe, w kolorze jasnoniebieskim. Owocem jest okrągła torebka, wewnątrz której znajduje się wiele malutkich ciemnobrązowych nasion.
Pratia pedunculata jest rośliną chętnie odwiedzaną przez owady, zwłaszcza pszczoły.

Pratia pedunculata - warunki uprawy i pielęgnacja

Pratia pedunculata nie jest trudna w uprawie. Dobrze rośnie zarówno w słońcu, jak i w półcieniu. Jeśli roślina znajduje się w miejscu słonecznym, dobrze gdy podłoże jest umiarkowanie żyzne i dość wilgotne, najlepiej o odczynie od obojętnego do lekko zasadowego. Pratia pendunculata jest odporna na mróz.

Jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych jest regularne podlewanie rośliny, ponieważ szybko się przesusza, a to prowadzi do żółknięcia liści. Pratia nie jest wrażliwa na deptanie, dlatego można ją sadzić w miejscach często użytkowanych przez ludzi, np. między płytami chodnikowymi. Niestety ciężko jest jej się pozbyć z ogrodu - jej kłącza są bardzo drobne i gęste. Często do jej wyplenienia (jeżeli rezygnujemy z uprawy) konieczne jest zastosowanie herbicydów.
Pratię łatwo rozmnożyć przez wysiew nasion oraz podział kłączy bądź pędów.

Pratia pedunculata - zastosowanie

Pratia pedunculata idealnie sprawdzi się jako uzupełnienie pustych przestrzeni, np. na rabacie skalnej, między chodnikiem. Doskonale nadaje się także na obwódki oraz do posadzenia w pobliżu oczek wodnych. Można ją nawet zastosować zamiast trawnika, jednak pamiętajmy o tym że musi mieć dużo miejsca do rozrostu oraz że ciężko jest jej się później pozbyć z ogrodu.
Pratia nadaje się też do uprawy pojemnikowej - będzie ciekawą ozdobą balkonów lub tarasów.

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.