Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Pratia

Pratia pedunculata = Isotoma fluviatilis
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: płożący się
Wysokość: do 10 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: niebieska
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VII
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Pratia pedunculata pochodzi z górskich rejonów Australii i Nowej Zelandii. W Polsce jest mało znana ( można ją spotkać w ogrodach kolekcjonerskich), ale można ją uprawiać jako roślinę ozdobną.Należy do rodziny dzwonkowatych (Campanulaceae).

Pratia pedunculata - opis

Pratia pedunculata to roślina zadarniająca o płożącym pokroju, szybko pokrywająca wolne przestrzenie tworząc darń złożoną z gęstych, niskich kęp. Maksymalnie dorasta do 10 cm wysokości, jednak przeważnie jest niższa. Pędy pratii są delikatne i wiotkie, zielone. Liście są drobne, zielone, owłosione, o nieregularnym kształcie. Na przełomie wiosny i lata w kątach liści pojawiają się gwiazdkowate urocze kwiaty, które z czasem zakrywają wszystkie liście. Kwiaty są pięciopłatkowe, w kolorze jasnoniebieskim. Owocem jest okrągła torebka, wewnątrz której znajduje się wiele malutkich ciemnobrązowych nasion.
Pratia pedunculata jest rośliną chętnie odwiedzaną przez owady, zwłaszcza pszczoły.

Pratia pedunculata - warunki uprawy i pielęgnacja

Pratia pedunculata nie jest trudna w uprawie. Dobrze rośnie zarówno w słońcu, jak i w półcieniu. Jeśli roślina znajduje się w miejscu słonecznym, dobrze gdy podłoże jest umiarkowanie żyzne i dość wilgotne, najlepiej o odczynie od obojętnego do lekko zasadowego. Pratia pendunculata jest odporna na mróz.

Jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych jest regularne podlewanie rośliny, ponieważ szybko się przesusza, a to prowadzi do żółknięcia liści. Pratia nie jest wrażliwa na deptanie, dlatego można ją sadzić w miejscach często użytkowanych przez ludzi, np. między płytami chodnikowymi. Niestety ciężko jest jej się pozbyć z ogrodu - jej kłącza są bardzo drobne i gęste. Często do jej wyplenienia (jeżeli rezygnujemy z uprawy) konieczne jest zastosowanie herbicydów.
Pratię łatwo rozmnożyć przez wysiew nasion oraz podział kłączy bądź pędów.

Pratia pedunculata - zastosowanie

Pratia pedunculata idealnie sprawdzi się jako uzupełnienie pustych przestrzeni, np. na rabacie skalnej, między chodnikiem. Doskonale nadaje się także na obwódki oraz do posadzenia w pobliżu oczek wodnych. Można ją nawet zastosować zamiast trawnika, jednak pamiętajmy o tym że musi mieć dużo miejsca do rozrostu oraz że ciężko jest jej się później pozbyć z ogrodu.
Pratia nadaje się też do uprawy pojemnikowej - będzie ciekawą ozdobą balkonów lub tarasów.

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.