Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Oczeret sztyletowaty

Oczeret sztyletowaty

Goździk siedmiogrodzki

Goździk siedmiogrodzki

Miłek amurski

Miłek amurski

dąbrówka rozłogowa 'Black Scallop'

Dąbrówka rozłogowa ‘Black Scallop’

Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Pragnia kuklikowata

Waldsteinia geoides
Kategoria: Byliny
Podlewanie: dużo
Pokrój: kępiasty
Wysokość: 5 cm - 25 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Pragnia kuklikowata należy do rodziny różowatych (Rosaceae). W środowisku naturalnym można ją spotkać w południowo-wschodniej Europie.
Pragnia kuklikowata to bylina osiągająca do 25 cm wysokości. Charakteryzuje się kępiastym pokrojem. Ma błyszczące, ciemnozielone liście z drobnymi wcięciami. Kwitnie od kwietnia do maja. Kwiaty są drobne, pięciopłatkowe, o barwie żółtej.

Pragnię kuklikowatą najlepiej sadzić w miejscach częściowo zacienionych, najlepiej osłoniętych oraz wolnych od bezpośredniego nasłonecznienia. Preferuje gleby przepuszczalne, średnio zasobne, umiarkowanie wilgotne. Z powodzeniem można ją uprawiać także na podłożach gorszej klasy.
Roślina jest w pełni mrozoodporna. Sadzonki sadzi się do gruntu jesienią lub wiosną. Znosi krótkotrwałą suszę, ale podczas długo utrzymującej się bezdeszczowej pogody wymaga podlewania. Jeśli przyschnie trzeba ją przyciąć przy samej ziemi – powinna odrosnąć od korzeni.
Pragnię kuklikowatą można sporadycznie dokarmiać (1-2 razy w sezonie). Dobre rezultaty osiąga się stosując nawozy organiczne. Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest odchwaszczanie. Egzemplarze uprawiane w pojemnikach należy co 2-3 lata przesadzać do nowych pojemników oraz co roku osłaniać przed mrozem.

Pragnia kuklikowata to ciekawa dekoracja skalniaków i oczek wodnych. Można ją także wykorzystywać do dekoracji cienistych rabat. Dobrze komponuje się z gatunkami o ozdobnych liściach, takimi jak funkie czy żurawki. Atrakcyjnie wygląda sadzona wśród kamieni i przy murkach. Pasuje do ogrodów różnego typu, w tym ogrodów w stylu wiejskich bądź ogrodów leśnych.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.