Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Barwinek pospolity ‘Cahill’

Barwinek pospolity ‘Cahill’ ('Illumination')

Zawilec narcyzowaty

Zawilec narcyzowaty

Pragnia kuklikowata

Pragnia kuklikowata

Mak wschodni

Mak wschodni

Byliny
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Powojnik 'Hakuree'

Clematis 'Hakuree'
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: płożący, wzniesiony
Wysokość: do 50 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów, owoców, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Powojnik 'Hakuree' to odmiana powojnika bylinowego. Wyhodował ją w Japonii, nieżyjący już honorowy członek Międzynarodowego Towarzystwa Powojnikowego (International Clematis Society) Kazushige Ozawa.

Powojnik 'Hakuree' to bylina, o zielonych, sezonowych liściach i  średniej sile wzrostu, dorastajaca do 0,5m wysokości, o wiotkich, pokładających się pędach, nie czepiających się podpór, a jedynie wspierających się na nich (konieczne podwiązywanie). Uprawiana bez podpór - płoży się po ziemi. Piękne, choć niewielkie, pojedyncze kwiaty są białe, z jasnofioletowym wnętrzem. Lekko pachnące, początkowo dzwonkowate, a po rozwinięciu niemalże płaskie, o 4 wąskich, zaostrzonych na końcach działkach kielicha i białych pręcikach  z żółtymi pylnikami. Powojnik 'Hakuree' zakwita  obficie na tegorocznych pędach od czerwca do września, od lipca kwiaty stopniowo przekształcają się  w ozdobne owocostany, obecne na roślinie do późnej jesieni.

Powojnik 'Hakuree' najlepiej rośnie w przeciętnej ogrodowej, ale próchnicznej, przepuszczalnej i żyznej, umiarkowanie wilgotnej glebie, o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. Najlepiej rośnie i kwitnie na stanowisku słonecznym, ale w cieniu również da sobie radę. Roślina mrozoodporna. Strefa mrozoodporności 4.

Co roku roślinę należy zasilić kompostem, a ziemię wokół wyściółkować korą, która zapobiega parowaniu wody i osłania podłoże przed nagrzewaniem (czego powojniki bardzo nie lubią). Podobne zadanie mogą spełnić niskie rośliny okrywowe. Ważnym zabiegiem jest cięcie pędów. U Powojnika 'Hakuree' przycina się całe rośliny wczesną wiosną (od końca lutego do początku kwietnia), nad 2-3 parą pąków, 20-50 cm nad ziemią. Przed zimą podstawę roślin należy obsypać kopczykiem z kory lub okryć stroiszem.

Powojnik 'Hakuree' doskonale wygląda na rabatach bylinowych oraz sadzona między krzewami i drzewami jako roślina zadarniająca.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.