Pluskwica groniasta - Cimicifuga racemosa

2020-07-16 15:44

Pluskwica groniasta pochodzi z Ameryki Północnej. Uprawiana jest w wielu krajach na całym świecie, w tym również w Polsce. Należy do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae). Inne nazwy rośliny to pluskwica sercolistna lub świecznica groniasta.

Spis treści

  1. Pluskwica groniasta - opis
  2. Pluskwica groniasta - warunki uprawy
  3. Pluskwica groniasta - pielęgnacja
  4. Pluskwica groniasta - zastosowanie

Pluskwica groniasta - opis

Pluskwica groniasta jest byliną o wzniesionej i wyprostowanej, obficie ulistnionej łodydze. Zwykle roślina osiąga od 1 do 2 m wysokości (wszystko zależy od warunków uprawy). Liście są klapowane, ciemnozielone, osadzone poniżej kwiatostanu.Roślina tworzy kłącze.

Pluskwica groniasta kwitnie na początku jesieni (od września do października). Kwiaty są bardzo małe, w kolorze kremowobiałym, zebrane w gęsty groniasty kwiatostan (stąd nazwa rośliny). Kwiaty nie rozwijają się jednocześnie, ale tworzą tzw. efekt kaskady. Wydzielają przyjemny zapach. Ciekawą odmianą jest 'Armleuchter', która kwitnie we wrześniu i tworzy rozgałęzione kwiatostany.

Pluskwica groniasta - warunki uprawy

Pluskwica groniasta preferuje wystawę półcienistą lub zacienioną. Pełne słońce dość szybko prowadzi do usychania i zamierania całej roślin. Podłoże powinno być żyzne (świeża gleba z kruszoną gliną będzie idealna), przewiewne, o stałej wilgotności. Pluskwica nie znosi przesuszania. Raczej dobrze znosi zimę w naszym klimacie.

Pluskwica groniasta - pielęgnacja

Pluskwica groniasta nie wymaga specjalistycznych zbiegów pielęgnacyjnych. Nawet niepielęgnowana będzie rosła, ale zdecydowanie słabiej może kwitnąć. Nie wolno jej tylko przesuszać, regularne i dość obfite podlewanie jest kluczowe w uprawie pluskwicy. Warto raz na jakiś czas zastosować nawożenie organiczne w postaci kompostu, najlepiej na wiosnę. Roślina rozmnaża się w sposób wegetatywny przez podział kłączy jesienią lub na wiosnę.

Pluskwica groniasta - zastosowanie

Pluskwica groniasta idealnie sprawdzi się na rabatach zacienionych. Stanowi dobre tło dla niższych roślin. Ma również właściwości lecznicze (wyciąg z korzenia pluskwicy łagodzi bóle stawów oraz bóle menstruacyjne). Roślina nadaje ogrodowi leśny, dziki charakter.

Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z kwiatów
Stanowisko półcieniste
Termin kwitnienia IX - X
Wysokość 1 m - 2 m
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Podlewanie dużo
Barwa kwiatów biała
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wzniesiony
Najlepsze kwitnące byliny do ogrodu