Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Kopytnik pospolity

Kopytnik pospolity

Zawilec wielkokwiatowy

Zawilec wielkokwiatowy

Kłosownica leśna

Kłosownica leśna

Dzwonek kropkowany

Dzwonek kropkowany

Byliny
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Monika Pawlonka

Płomyk (floks) szydlasty 'White Delight'

Phlox subulata 'White Delight'
Kategoria: Byliny
Podlewanie: mało
Pokrój: płożący
Wysokość: 10 cm - 15 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Płomyk szydlasty 'White Delight' to zimozielona, niska bylina, idealna na skalniaki. Tworzy gęste i niskie (10-15 cm wysokości) kobierce. Pędy tej odmiany płomyka szydlastego pokładają się po ziemi, są cienkie, gęsto ulistnione, a na ich końcach w kwietniu i maju powstają małe białe kwiaty. Jest ich tak wiele, że prawie nie widać lancetowatych zielonkawych liści.
Nazwa rośliny (płomyk) pochodzi od łacińskiego słowa phlox - płomień i nawiązuje do jaskrawo wybarwionych kwiatów, a od kształtu ostrych końców liści pochodzi polska nazwa –  szydlasty.
Płomyk szydlasty 'White Delight' nie ma dużych wymagań i jest tolerancyjny w stosunku do gleby. Najlepiej jednak będzie rósł w przepuszczalnym i piaszczystym podłożu o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. Powinien być sadzony na stanowisku słonecznym.
Płomyk szydlasty 'White Delight' dobrze prezentuje się na skalniaku, murku lub niskiej rabacie. Z uwagi na to, że tworzy gęste kępy często jest stosowany jako roślina zadarniająca. Może także zastępować trawnik (pod warunkiem że nie będzie deptany).
Płomyk szydlasty 'White Delight' szybko się rozrasta, w związku z czym wymaga regularnego przycinania (cięcia wymaga także po kwitnieniu). Najlepiej wygląda sadzony w grupach po kilka sztuk lub wielokolorowych kompozycjach z innymi niskimi roślinami skalnymi.
Płomyk szydlasty dość dobrze znosi suszę i rzadko bywa atakowany przez choroby czy szkodniki. Młode rośliny wymagają podlewania podczas długotrwałej suszy. Odmiana 'White Delight' jest odporna na mróz i nie wymaga zabezpieczania na zimę (poza rejonami gdzie występuje duże ryzyko mrozu).


Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.