Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Konwalia majowa

Konwalia majowa

Wieczornik damski

Wieczornik damski

Macierzanka piaskowa

Macierzanka piaskowa

Knieć błotna

Knieć błotna = kaczeniec

Byliny
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Ewa Łuczak

Płomyk (floks) szydlasty ‘G.F. Wilson’

Phlox subulata ‘G.F. Wilson’
Kategoria: Byliny
Podlewanie: mało
Pokrój: płożący
Wysokość: do 10 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: niebieskofioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Płomyk szydlasty ‘G.F. Wilson’ to niska bylina z rodziny wielosiłowatych (Polemoniaceae). Nazwa rośliny (płomyk) pochodzi od łacińskiego słowa phlox - płomień i odnosi się do jaskrawo wybarwionych kwiatów, a od kształtu ostrych końców liści pochodzi polska nazwa – szydlasty.
Floks szydlasty to jedna z najlepszych i najczęściej sadzonych roślin na skalniaki. Odmiana płomyka szydlastego ‘G.F. Wilson` tworzy niskie (10 cm wysokości) poduchy gęsto ulistnionych, szydlastych (igiełkowatych) pędów, które na wiosnę (w kwietniu i maju, a czasem nawet w czerwcu) obsypują się setkami małych jasnych fioletowoniebieskich kwiatków.
Płomyk szydlasty ‘G.F. Wilson’ tworzy niskie i gęste kobierce, szybko się rozrasta zadarniając coraz to nowe powierzchnie gleby. Najlepiej wygląda posadzony w małych grupach (po kilka sztuk). Dobrze prezentuje się w sąsiedztwie różnokolorowych odmian floksów lub innych kwitnących gatunków roślin skalnych. Najlepiej będzie rósł i kwitł na stanowisku słonecznym, w glebie piaszczystej o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Płomyk szydlasty ‘G.F. Wilson’ jest dość tolerancyjny w stosunku do gleby, pod warunkiem że będzie ona przepuszczalna.
Płomyk szydlasty ‘G.F. Wilson’ jest bardzo często sadzony na skalniakach. Często wykorzystuje się go jako roślinę zadarniającą, a także sadzi na murkach i w szczelinach między kamiennymi płytami oraz na niskich rabatach. Z uwagi na swoje niewielkie rozmiary płomyk szydlasty ‘G.F. Wilson’ powinien być zawsze sadzony na froncie kompozycji, aby nie został zasłoniony przez większe rośliny.
Większość odmian płomyka szydlastego jest w pełni mrozoodporna, jednak odmiana ‘G.F. Wilson’ może przemarzać w mroźne i bezśnieżne zimy. Dlatego warto go zabezpieczyć jedliną, słomą lub białą agrowłókniną. Nie wolno roślin okrywać liśćmi gdyż często pod nimi gniją.


Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.