Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Liliowiec ogrodowy

Liliowiec ogrodowy

Wełnianka wąskolistna

Wełnianka wąskolistna

żurawka ‘Georgia Peach'

Żurawka ‘Georgia Peach'

Imperata cylindryczna 'Red Baron'

Imperata cylindryczna 'Red Baron'

Byliny
lista roślin
fot: Maria Muszalska

Pióropusznik strusi

Matteuccia struthiopteris
Kategoria: Byliny
Podlewanie: dużo
Pokrój: wzniesiony, rozłożysty
Wysokość: do 1,5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Pióropusznik strusi to paproć wieloletnia. Dorasta do 1,5 m wysokości i 1 m szerokości. Ma krótkie kłącze, z którego wyrastają podwójnie pierzaste, soczyście zielone liście płonne zwężające się ku dołowi, o bardzo krótkim ogonku liściowym, układające się w głęboki lejek. Liście zarodnionośne są znacznie krótsze, sztywne, początkowo zielone, później ciemnobrązowe. Zarodnikowanie przypada na wrzesień-październik.
Liście płonne zasychają, natomiast brązowe liście zarodnikowe pozostają na zimę.

Pióropusznik strusi najlepiej rośnie w cieniu, w miejscach wilgotnych, na glebie próchnicznej z dużym dodatkiem torfu. Toleruje również stanowiska słoneczne i półcieniste.
Pióropusznik strusi jest chętnie uprawiany w ogrodach. Ze względu na duże rozmiary i ekspansywność nadaje się raczej do większych ogrodów (trzeba uważać, by nie zagłuszył innych roślin). Roślina w pełni mrozoodporna.

Pióropusznik strusi rozmnaża się z zarodników oraz przez podział kłączy wiosną (ta metoda jest dość trudna, ponieważ paproć ta ma mocny system korzeniowy). Pióropusznik strusi nie lubi przesadzania.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.