Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Miodunka pstra

Miodunka pstra

Ukwap dwupienny

Ukwap dwupienny

Gipsówka wiechowata

Gipsówka wiechowata

smagliczka skalna

Smagliczka skalna

Byliny
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Monika Pawlonka

Pierwiosnek ząbkowany

Primula denticulata
Kategoria: Byliny
Podlewanie: dużo
Pokrój: kępiasty
Wysokość: 20 cm - 30 cm
Barwa liści/igieł: jasnozielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, fioletowa, purpurowa, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: III - IV
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Pierwiosnek ząbkowany to bylina o liściach jajowatego kształtu, skórzastych, pomarszczonych, ząbkowanych, matowych o jasnozielonym kolorze, 7–10 cm długości. Liście zebrane są w rozetę. Pierwiosnek ząbkowany kwitnie w marcu–kwietniu. Sztywne pędy kwiatostanowe wysokości 20–30 cm rozwijają się przed liśćmi. Różowe, purpurowe, białe bądź fioletowe, drobne kwiaty zebrane są w kuliste kwiatostany.

Pierwiosnek ząbkowany najlepiej rośnie na stanowisku półcienistym. Gleba powinna być żyzna, gliniasta, z dodatkiem ziemi darniowej, stale wilgotna.
Na zimę rośliny, zwłaszcza starsze, trzeba osłonić przed mrozem okrywając je.
Pierwiosnek ząbkowany to znakomita roślina na rabaty bylinowe. Najlepiej sadzić pierwiosnek w małych grupach po 3–10 sztuk (liczba roślin na 1 m²: 12). Doskonale nadaje się też na skalniaki.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Tagi: bylina, prymula
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.