Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Nachyłek okółkowy 'Lemon Punch'

Nachyłek okółkowy 'Lemon Punch'

Pierwiosnek ząbkowany

Pierwiosnek ząbkowany

Gunnera olbrzymia

Gunnera olbrzymia

Fiołek labradorski

Fiołek labradorski

Byliny
lista roślin
fot: Piotr Gorączko

Pierwiosnek z grupy Candelabra

Primula
Kategoria: Byliny
Podlewanie: dużo
Pokrój:
Wysokość: 40 cm - 60 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: czerwona, fioletowa, żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - VII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Do tej grupy pierwiosnków należą gatunki azjatyckie i pochodzące od nich odmiany. Są to atrakcyjne, łatwe w uprawie rośliny wieloletnie nadające się do sadzenia w wilgotnych miejscach, na przepuszczalnych glebach.

Mają bardzo charakterystyczne kwiatostany dorastające do 60 cm, z kwiatami średnicy do 2 cm, ułożonymi na łodydze w kilku okółkach. To powoduje, że przypominają świeczniki (stąd nazwa grupy). Tworzą siedzące na ziemi rozety liści, spośród których wyrastają pędy kwiatowe. Kwiaty są intensywnie wybarwione: żółte, fioletowe, czerwone, amarantowe. Sadzić je można na ocienionych rabatach, nad brzegami oczek wodnych lub pod okapem wysokich drzew. Łatwo się rozsiewają. (as)

Tekst: Anna Skórkowska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.