Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Trzykrotka Andersona

Trzykrotka Andersona

gęsiówka kaukaska 'Plena'

Gęsiówka kaukaska

Erynus alpejski

Erynus alpejski

Woodwardia unigemmata

Woodwardia unigemmata

Byliny
lista roślin
fot: photos.com

Pierwiosnek wyniosły

Primula elatior
Kategoria: Byliny
Podlewanie: dużo
Pokrój: wzniesiony, kępiasty
Wysokość: 20 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: czerwona, żółta, różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Pierwiosnek wyniosły jest byliną z rodziny pierwiosnkowatych (Primulaceae). Dziko rośnie w Europie, występuje też na Kaukazie, Uralu, Ałtaju i w Iranie. Liście są podłużne, jajowate lub szerokoeliptyczne, na wierzchołku zaokrąglone. Brzegi blaszki liściowej są karbowane lub ząbkowane, a powierzchnia lekko pomarszczona i miękko owłosiona.

Przeczytaj też: Pierwiosnki zakwitają wczesną wiosną. Gatunki pierwiosnków

Pierwiosnek kwiat

Pierwiosnek wyniosły kwitnie w kwietniu i maju. Osadzone na cienkich szypułkach kwiaty zebrane są po około 10 w baldachy, które skierowane są w jedną stronę. Kwiaty mają żółtą barwę i nie pachną.

W uprawie, oprócz formy wyjściowej i odmian botanicznych, znajdują się mieszańce zebrane w grupy, na przykład

  • Grandiflora,
  • Colossea,
  • Vierlander Riesen,
  • Pacific.
Przeczytaj też: Kwiaty doniczkowe: prymulki. Jak dbać o prymule w domu?

Charakteryzują się one dużymi kwiatami o średnicy dochodzącej do 6 cm i bogatej gamie barw – od białej przez żółtą, pomarańczową i czerwoną do kasztanowo-brunatnej. Pojawiły się także pierwiosnki różowe i błękitne. Kwiaty mają zawsze żółte lub pomarańczowe oczko u wylotu rurki korony, kwiatostany osadzone są na łodygach dochodzących nawet do 20 cm wysokości.

Pierwiosnek wyniosły uprawa

Pierwiosnek wyniosły wymaga gleby dość ciężkiej, gliniastej, próchniczej i wilgotnej oraz półcienistego lub zacienionego stanowiska.
Sadzi się go w ogródkach skalnych, na trawnikach, pod drzewami i krzewami ozdobnymi oraz na rabatach z roślin kwitnących wiosną. Nadaje się też na kwiat cięty.

Pierwiosnek wyniosły rozmnaża się przez nasiona oraz przez podział roślin wiosną po kwitnieniu. Egzemplarze otrzymane w wyniku podziału rosną nieco słabiej, ale tworzą więcej pędów kwiatostanowych. Na miejsce stałe sadzi się rośliny w rozstawie 30 x 25 cm.

Aby uzyskać wcześniej kwitnące rośliny, można zastosować uprawę przyspieszoną, do której przeznacza się egzemplarze silne, dobrze wyrośnięte, otrzymane z nasion. Jesienią sadzi się je do skrzyń inspektowych, które pod koniec stycznia należy obłożyć matami i zakryć oknami inspektowymi, umożliwiając dobry dostęp światła. Zazwyczaj inspektów nie trzeba podgrzewa się, tylko w okresie późnych przymrozków wyrośnięte już nieco rośliny chroni się przed niskimi temperaturami.

Poznaj też inne gatunki pierwiosnków:

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.