Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

żurawka ‘Ginger Peach'

Żurawka ‘Ginger Peach'

Pełnik chiński

Pełnik chiński

Zawilec wielkokwiatowy

Zawilec wielkokwiatowy

Kozłówka długoszyjkowa

Kozłówka długoszyjkowa

Byliny
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Pierwiosnek omszony

Primula pubescens
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony, kępiasty
Wysokość: 20 cm - 50 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, czerwona, biała, fioletowa, żółta, purpurowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Pierwiosnek omszony to mieszaniec dwóch gatunków: Primula auricula i Primula hirsuta. Tę roślinę ozdobną często można spotkać w ogrodach w Polsce. To typowo wiosenna bylina. Należy do rodziny pierwiosnkowatych (Primulaceae).

Przeczytaj też: Pierwiosnki zakwitają wczesną wiosną. Gatunki pierwiosnków

Pierwiosnek omszony - opis

Pierwiosnek omszony jest rośliną wieloletnią. Ma kępiasty, zwarty pokrój. Osiąga od 20 do 50 cm wysokości. Zarówno liście, jak i pąki kwiatowe są omszone - stąd wzięła się nazwa gatunkowa rośliny. Liście są zielone, owalnego kształtu, sztywne i grube, to one początkowo tworzą kępy.
Kwiaty pojawiają się w kwietniu i maju (choć pierwiosnek omszony może ponownie zakwitnąć jesienią), są osadzone na bezlistnych, długich (dorastających nawet do 20 cm wysokości) szypułkach. Zebrane w baldachy kwiaty mają ciekawe kolory: fioletowy, bordowy lub czerwony z żółtym albo białym oczkiem, często można znaleźć odmiany dwu- lub trzykolorowe. Owocem jest otwierająca się torebka, zawierająca nasiona.

Pierwiosnek omszony - warunki uprawy i pielęgnacja

Dla pierwiosnka omszonego najlepsze jest stanowisko półcieniste, na słonecznym konieczne jest stałe nawadniania. Roślina najlepiej czuje się w podłożu wilgotnym, próchniczym, o odczynie zasadowym. Dość dobrze radzi sobie z niskimi temperaturami, a także jest odporny na choroby.
Regularne podlewanie i żyzne podłoże zapewnia nam sukces w uprawie pierwiosnka omszonego. Pożółkłe liście warto usuwać z rośliny przed zimą. Poleca się również okrywanie torfem, korą lub suchymi liśćmi. Rozmnaża się przez podział kłącza oraz przez wysiew nasion.

 

Przeczytaj też: Kwiaty doniczkowe: prymulki. Jak dbać o prymule w domu?

Pierwiosnek omszony - zastosowanie

Pierwiosnek omszony bardzo dobrze sprawdza się w przydomowych ogródkach, jako uzupełnienie rabaty bylinowej. Można go sadzić również na kwietnikach czy podwyższonych rabatach. Idealnie wygląda w grupie na tle krzewów lub innych wyższych bylin. Nadaje się również do uprawy w pojemnikach, jednak należy pamiętać o tym, aby roślina miała swobodę wzrostu. Dzięki swojej różnorodności kolorystycznej wpasowuje się w wiele typów ogrodów.

Poznaj też inne gatunki pierwiosnków:

 

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.