Pierwiosnek maleńki - Primula minima

2020-07-16 15:45

Pierwiosnek maleńki pochodzi z Europy, konkretnie z gór - Karpaty, Apeniny, Alpy, Pireneje to miejsca gdzie występuje w naturze. W Polsce w naturalnym środowisku można spotkać go w Karpatach i w Karkonoszach. Należy do rodziny pierwiosnkowatych (Pirmulaceae).

Spis treści

  1. Pierwiosnek maleńki - opis
  2. Pierwiosnek maleńki - warunki uprawy i pielęgnacja
  3. Pierwiosnek maleńki - zastosowanie

Pierwiosnek maleńki - opis

Pierwiosnek maleńki to bylina niewielkich rozmiarów - najczęściej ma kilka cm wysokości, nieco zwiększa swą wysokość podczas kwitnienia. Roślina ma kępiasty, zwarty pokrój. Tworzy duży - w porównaniu do nadziemnej części rośliny - korzeń. Liście są zimozielone, w typie odziomkowym (wyrastają z modyfikacji łodygi lub kłącza), mają klinowaty kształt i - najczęściej na szczycie - wcięte trzy ząbki. Liście są zielone, lśniące, pokryte woskowym nalotem. Pierwiosnek maleńki kwitnie w czerwcu i lipcu. Kwiaty umieszczone są na krótkiej łodydze, mają dzwonkowaty kształt, kielich jest pięcioząbkowy, zrośnięty. Same kwiaty nie są duże, ale bardzo dekoracyjne, fioletowe lub purpurowe.  Owocem jest torebka, która pęka. Wewnątrz niej znajduje się mnóstwo małych nasion.Pierwiosnek maleńki jest chętnie odwiedzany przez owady, z w tym przez pszczoły.

Pierwiosnek maleńki - warunki uprawy i pielęgnacja

Pierwiosnek maleńki nie jest rośliną wymagającą. Najlepiej rośnie w miejscu słonecznym lub półcienistym, podłożu umiarkowanie żyznym, jednak warto zapewnić kwaśne pH gleby - wtedy zdecydowanie lepiej kwitnie. Dzięki dość pokaźnym korzeniom roślina jest przystosowana nawet do trudnych warunków, dlatego można ją uprawiać z powodzeniem nawet na zboczach skarp.Jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych jest podlewanie, zwłaszcza podczas dużych upałów. Pierwiosnek można rozmnażać przez podział kęp lub w sposób generatywny przez wysiew nasion.

Pierwiosnek maleńki - zastosowanie

Pierwiosnek maleńki bardzo dobrze sprawdza się jako uzupełnienie rabaty na skarpie. Najlepiej prezentuje się posadzony w licznej grupie. Będzie również ciekawą propozycją na rabatę bylinową.

Poznaj też inne gatunki pierwiosnków:

Wilgotność gleby średnio wilgotna
Stanowisko zacienione
Roślina ozdobna z kwiatów
Stanowisko półcieniste
Kategoria Byliny
Termin kwitnienia VI - VII
Zimozielone Tak
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów fioletowa
Barwa kwiatów purpurowa
Pokrój wzniesiony
Pokrój kępiasty
Wysokość 5 cm - 6 cm