Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Joanna Filipczak

Pięciornik wielkokwiatowy = pięciornik poziomkowaty

Potentilla megalantha
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: kępiasty
Wysokość: do 20 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Pięciornik wielkokwiatowy zwany jest także pięciornikiem poziomkowatym (ze względu na podobieństwo kształtu liści do liści poziomki i truskawki), to bylina tworząca niskie kępki mocno zielonych liści ze srebrnym odcieniem. Dorasta do 20 cm wysokości.
Pięciornik wielkokwiatowy kwitnie w maju i czerwcu. Kwiaty są żółte z pomarańczową plamka u nasady płatków.
Pięciornik wielkokwiatowy preferuje stanowiska słoneczne (na tych stanowiskach kwitnie obficiej) lub półcieniste. Dobrze rośnie na glebach przepuszczalnych. Nie toleruje nadmiaru wody w glebie. Bylinę tę rozmnaża się wczesną wiosną przez podział roślin.
Pięciornik wielkokwiatowy znakomicie nadaje się jako roślina okrywowa, ale dobrze też wygląda posadzony na rabatach. Poleca się sadzić go w grupach. Nadaje się na skalniaki i rabaty skalne, wytrzymały na intensywne promieniowanie słoneczne. Pięciornik wielkokwiatowy jest niezbyt podatny na choroby. Ważną i cenną właściwością tego pięciornika jest odporność na tzw. promieniowanie odbite na przykład od betonu.Tekst: Agata Krzepińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.