Pięciornik lśniący - Potentilla nitida

2020-07-16 15:44

Pięciornik lśniący prawdopodobnie pochodzi z Himalajów. W Polsce znany jest jako roślina uprawna, ozdobna. Niezwykle piękna bylina skalna. Należy do rodziny różowatych (Rosaceae).

Pięciornik lśniący
Autor: www.gettyimages.com Pięciornik lśniący

Spis treści

  1. Pięciornik lśniący - opis
  2. Pięciornik lśniący - warunki uprawy
  3. Pięciornik lśniący - pielęgnacja
  4. Pięciornik lśniący - zastosowanie

Pięciornik lśniący - opis

Pięciornik lśniący to bylina o wzniesionym, dywanowym pokroju. Najczęściej dorasta do 15 cm wysokości w momencie kwitnięcia, przed i po kwitnieniu jest zdecydowanie niższa. Pędy są cienkie i pokładające się, wyrastają z podziemnych kłączy. Nieduże trójlistkowe liście są gęsto owłosione - z daleka mienią się srebrzyście. Starsze pędy gubią liście i drewnieją.

Okres kwitnienia zaczyna się już w maju i praktycznie trwa całe lato. Jednak na danej łodydze przeważnie pojawia się tylko jeden kwiat (czasem dwa). Kwiaty porównując do całej rośliny są duże, różowe z ciemniejszym środkiem. Mogą zdarzyć się okazy o kwiatach białych. Dzięki kwiatom roślina jest bardzo ozdobna i mimo niewielkich rozmiarów warto posadzić ją w ogródku. Jesienią na roślinie pojawiają się owoce - owłosione niełupki, wewnątrz których znajdują się nasiona.

>>Przeczytaj też: Pięciorniki – najpopularniejsze gatunki pięciorników do ogrodu, zastosowanie pięciorników

Pięciornik lśniący - warunki uprawy

Pięciornik lśniący do prawidłowego wzrostu i efektywnego kwitnienia potrzebuje stanowiska słonecznego. Może także rosnąć w półcieniu, ale wtedy jego kwitnienie będzie zdecydowanie słabsze. Podłoże powinno być umiarkowanie żyzne i przepuszczalne, o odczynie zbliżonym do obojętnego. Z racji swojego pochodzenia pięciornik lśniący jest mrozoodporny.

Pięciornik lśniący - pielęgnacja

Pięciornik lśniący nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Przede wszystkim należy zadbać o drenaż w podłożu, który ułatwi odpływ wody (roślina posadzona na górce lub wzniesieniu na skalniaku nie będzie się osuwać podczas roztopów). Na wiosnę rabatę z pięciornikiem można wzbogacić wapnem tlenkowym - pozytywnie wpływa to na wzrost rośliny. Przez cały okres wegetacji trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu pięciornika lśniącego. Roślinę rozmnaża się przez wysiew nasion (najlepiej na wiosnę) albo wegetatywnie przez podział bądź sadzonki pędowe, które najlepiej pobrać z rośliny po okresie kwitnienia.

Pięciornik lśniący - zastosowanie

Pięciornik lśniący znakomicie nadaje się na skalniaki, posadzony w sąsiedztwie kamieni lub głazów, a także przy murach i murkach. Szybko wypełnia szczeliny skalne, płyty. Można go również uprawiać w doniczkach, ale zadbajmy o to, aby były odpowiedniej wielkości, by roślina będzie mogła swobodnie się rozrastać.

Poznaj inne gatunki pięciornika:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Byliny
Termin kwitnienia V - VII
Zimozielone Tak
Wysokość 5 cm - 15 cm
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Pokrój kępiasty
Pokrój płożący się