Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Lejcesteria piękna

Lejcesteria piękna

Pałka drobna

Pałka drobna

Funkia 'Halcyon'

Funkia 'Halcyon'

żuraweczka 'Solar Eclipse'

Żuraweczka 'Solar Eclipse' = Żurawkotenella 'Solar Eclipse'

Byliny
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Pięciornik lśniący

Potentilla nitida
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: płożący się, kępiasty
Wysokość: 5 cm - 15 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VII
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Pięciornik lśniący prawdopodobnie pochodzi z Himalajów. W Polsce znany jest jako roślina uprawna, ozdobna. Niezwykle piękna bylina skalna. Należy do rodziny różowatych (Rosaceae).

Pięciornik lśniący - opis

Pięciornik lśniący to bylina o wzniesionym, dywanowym pokroju. Najczęściej dorasta do 15 cm wysokości w momencie kwitnięcia, przed i po kwitnieniu jest zdecydowanie niższa. Pędy są cienkie i pokładające się, wyrastają z podziemnych kłączy. Nieduże trójlistkowe liście są gęsto owłosione - z daleka mienią się srebrzyście. Starsze pędy gubią liście i drewnieją.

Okres kwitnienia zaczyna się już w maju i praktycznie trwa całe lato. Jednak na danej łodydze przeważnie pojawia się tylko jeden kwiat (czasem dwa). Kwiaty porównując do całej rośliny są duże, różowe z ciemniejszym środkiem. Mogą zdarzyć się okazy o kwiatach białych. Dzięki kwiatom roślina jest bardzo ozdobna i mimo niewielkich rozmiarów warto posadzić ją w ogródku. Jesienią na roślinie pojawiają się owoce - owłosione niełupki, wewnątrz których znajdują się nasiona.


>>Przeczytaj też: Pięciorniki – najpopularniejsze gatunki pięciorników do ogrodu, zastosowanie pięciorników

Pięciornik lśniący - warunki uprawy

Pięciornik lśniący do prawidłowego wzrostu i efektywnego kwitnienia potrzebuje stanowiska słonecznego. Może także rosnąć w półcieniu, ale wtedy jego kwitnienie będzie zdecydowanie słabsze. Podłoże powinno być umiarkowanie żyzne i przepuszczalne, o odczynie zbliżonym do obojętnego. Z racji swojego pochodzenia pięciornik lśniący jest mrozoodporny.

Pięciornik lśniący - pielęgnacja

Pięciornik lśniący nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Przede wszystkim należy zadbać o drenaż w podłożu, który ułatwi odpływ wody (roślina posadzona na górce lub wzniesieniu na skalniaku nie będzie się osuwać podczas roztopów). Na wiosnę rabatę z pięciornikiem można wzbogacić wapnem tlenkowym - pozytywnie wpływa to na wzrost rośliny. Przez cały okres wegetacji trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu pięciornika lśniącego. Roślinę rozmnaża się przez wysiew nasion (najlepiej na wiosnę) albo wegetatywnie przez podział bądź sadzonki pędowe, które najlepiej pobrać z rośliny po okresie kwitnienia.

Pięciornik lśniący - zastosowanie

Pięciornik lśniący znakomicie nadaje się na skalniaki, posadzony w sąsiedztwie kamieni lub głazów, a także przy murach i murkach. Szybko wypełnia szczeliny skalne, płyty. Można go również uprawiać w doniczkach, ale zadbajmy o to, aby były odpowiedniej wielkości, by roślina będzie mogła swobodnie się rozrastać.

Poznaj inne gatunki pięciornika:

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.