Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Sadziec purpurowy

Sadziec purpurowy

Juka karolińska

Juka karolińska

żurawka 'Agata'

Żurawka ‘Agata’

Żurawka ‘Silver Scrolls’

Żurawka ‘Silver Scrolls’

Byliny

lista roślin
fot: Magdalena Michalak

Parzydło leśne

Aruncus dioicus
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony, kępiasty
Wysokość: do 2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VII
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Opis:

Parzydło leśne to okazała, długowieczna bylina osiągająca nawet do 200 cm wysokości. Pochodzi z Europy ze strefy umiarkowanej (rośnie także w Polsce). Tworzy kępy, które z roku na rok stają się coraz większe. Liście są podwójnie lub potrójnie pierzaste, duże, o pomarszczonych blaszkach.

Parzydło leśne kwitnie w VI–VII. Kwiaty są drobne, białe lub kremowobiałe, zebrane w rozgałęzione, długie (nawet do 50 cm), bardzo dekoracyjne wiechy.

Parzydło leśne sadzi się w grupach na rabatach, trawnikach bądź na tle krzewów ozdobnych, także jako podszycie pod drzewami w miejscach półcienistych i cienistych. Ze względu na duże wymiary najlepiej na rabacie umieszczać je z innymi roślinami, dla których stanowi tło. Można także sadzić je pojedynczo. Pędy nadają się na kwiat cięty.

Jest rośliną mało wymagającą. Gleba powinna być umiarkowanie wilgotna, próchnicza, żyzna. Najlepiej rośnie na stanowisku półcienistym.

Parzydło rozmnaża się przez nasiona bądź podział kęp jesienią (ewentualnie wiosną). Rośliny sadzi się w rozstawie 60 x 50 cm.

Galeria zdjęć:

  • Fot: Magdalena Michalak
  • Fot: Magdalena Michalak
Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Tagi: bylina, rabaty
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.