Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Magdalena Michalak

Parzydło leśne

Aruncus dioicus
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: kępiasty, wzniesiony
Wysokość: do 2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VII
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Parzydło leśne – opis

Parzydło leśne to okazała, długowieczna bylina osiągająca nawet do 200 cm wysokości. Pochodzi z Europy ze strefy umiarkowanej (rośnie także w Polsce). Tworzy kępy, które z roku na rok stają się coraz większe. Liście są podwójnie lub potrójnie pierzaste, duże, o pomarszczonych blaszkach.

Parzydło – kwiaty leśne

Parzydło leśne kwitnie w VI–VII. Kwiaty są drobne, białe lub kremowobiałe, zebrane w rozgałęzione, długie (nawet do 50 cm), bardzo dekoracyjne wiechy.

Rośliny leśne w ogrodzie – parzydło

Parzydło leśne sadzi się w grupach na rabatach, trawnikach bądź na tle krzewów ozdobnych, także jako podszycie pod drzewami w miejscach półcienistych i cienistych. Ze względu na duże wymiary najlepiej na rabacie umieszczać je z innymi roślinami, dla których stanowi tło. Można także sadzić je pojedynczo. Pędy nadają się na kwiat cięty.

Parzydło – wymagania i rozmnażanie

Jest rośliną mało wymagającą. Gleba powinna być umiarkowanie wilgotna, próchnicza, żyzna. Najlepiej rośnie na stanowisku półcienistym. Parzydło rozmnaża się przez nasiona bądź podział kęp jesienią (ewentualnie wiosną). Rośliny sadzi się w rozstawie 60 x 50 cm.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Komentarze (11)
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.