Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Pierwiosnek bezłodygowy

Pierwiosnek bezłodygowy

Fargesia parasolowata ‘Bimbo’

Fargesia parasolowata ‘Bimbo’

Rogownica kutnerowata

Rogownica kutnerowata

Makleja sercowata

Makleja sercowata = bokkonia sercowata

Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Paprotka zwyczajna

Polypodium vulgare
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony, kępiasty
Wysokość: 20 cm - 60 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Paprotka zwyczajna to roślina wieloletnia należąca do rodziny paprotkowatych (Polypodiaceae). W środowisku naturalnym rośnie w Europie, Azji i Ameryce Północnej. W Polsce można ją spotkać w lasach, zaroślach, w szczelinach skalnych i w miejscach ruderalnych.

>>Przeczytaj też: Najpopularniejsze paprocie ogrodowe. Rośliny do miejsc zacienionych w ogrodzie

 

Paprotka zwyczajna opis

 

Paprotka zwyczajna dorasta do 60 cm wysokości. Wytwarza długie, pierzaste liście. Na spodniej części blaszki liściowej znajdują się duże zarodnie o brunatnej barwie. Zarodnikuje we wrześniu.

 

Paprotka zwyczajna wymagania

 

Paprotka zwyczajna preferuje stanowiska półcieniste. W ogrodzie dobrze rośnie pod koroną drzew i krzewów. Lubi żyzne, próchnicze, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne podłoża. To gatunek mrozoodporny.
Paprotkę można sadzić jesienią lub wiosną. W początkowym okresie uprawy paproć powinno się podlewać. Warto stosować nawozy organiczne lub mineralne o zwiększonej dawce fosforu. Rzadko wymaga przycinania po zimie.

 

Paprotka - zastosowanie

 

Paprotka zwyczajna dobrze wygląda w ogrodach wielu typów – szczególnie w nasadzeniach wiejskich, leśnych i naturalistycznych. Można ją wykorzystywać do tworzenia cienistych rabat, alpinariów lub ozdoby zbiorników wodnych. Dawniej jej kłącza wykorzystywano w ziołolecznictwie.

Poznaj też pióropusznik strusi

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.