Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Kortaderia pampasowa 'Splendid Star'

Kortaderia pampasowa 'Splendid Star'

Jagodowiec wielkokwiatowy

Jagodowiec wielkokwiatowy

Dąbrówka rozłogowa ‘Atropurpurea’

Dąbrówka rozłogowa ‘Atropurpurea’

Funkia falista 'Albomarginata'

Funkia falista 'Albomarginata'

Byliny
lista roślin
fot: photos.com

Ostróżka ogrodowa

Delphinium × cultorum
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 80 cm - 2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: niebieska, różowa, fioletowa, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z:
Opis:

Bylina. Nazwą Delphinium × cultorum objęte są mieszańce powstałe ze skrzyżowania kilku gatunków ostróżek pochodzących z Europy, Azji, Kalifornii Syberii.

Roślina ma rozetę palczasto- lub dłoniastopierzastych, miękko owłosionych na brzegach liści osadzonych na dość długich ogonkach. Ponad rozetę liści wyrastają ulistnione, rozgałęziające się pędy długości od 80 cm do nawet 200 cm (w zależności od odmiany). Każdy z nich zakończony jest groniastym kwiatostanem składającym się z pięciolistkowych pojedynczych kwiatów. Kwiaty są zbudowane tak, że górny listek okwiatu tworzy długą, odrastająca poprzecznie ostrogę (stąd nazwa rośliny), obejmującą schowane w środku 2 sztywne listki miodnikowe zakończone białymi, niepozornymi, odgiętymi łatkami, tworzącymi z trzema bocznymi (także odgiętymi) wewnętrzny okółek niepozornych listków. Listki te od wewnątrz są owłosione żółtymi lub brunatnymi włoskami.

Ostróżki ogrodowe dzieli się na 3 grupy:
1. grupa Belladonna – odmiany z tej grupy mają duże kwiaty zebrane w luźne, wielokwiatostanowe wiechy; wysokość roślin wynosi 100–120 cm;
2. grupa Elatum – mają silnie rozgałęzione wiechy, obficie kwitną, wysokość roślin wynosi 150–180 cm;
3. grupa Pacyfik – odmiany z tej grupy traktuje się jako rośliny jednoroczne (w naszych warunkach przetrzymują zimę, ale w drugim roku słabo kwitną), rosną silnie, mają duże, pełne kwiaty.

Ostróżki z grupy Belladonna kwitną w końcu czerwca, z pozostałych grup – od lipca.
Stosuje się je na rabaty, często sadzi się je w grupach. Po przekwitnięciu pędy żółkną i usychają, należy wtedy rośliny przyciąć, aby ponownie zakwitły jesienią.

Wymagają gleby głęboko uprawionej, ciężkiej, lekko wilgotnej i słonecznego, osłoniętego stanowiska. Rośliny mogą wymarznąć podczas dużych mrozów, dlatego warto okryć je na zimę.

Ostróżki rozmnaża się przez podział roślin (np. odmiany z grupy Belladonna, dzieli się w sierpniu i tylko rośliny młode) lub przez nasiona (np. z grupy Pacyfik).

Galeria zdjęć:

 • Fot: photos.com
 • Fot: photos.com
 • Fot: Magdalena Michalak
 • 019-zmienione.jpg
  Fot: ela
 • 020 zm.jpg
  Fot: ela
 • Delphinium cultorum.jpg
  Fot: Agencja Promocji Zieleni - Agnieszka Żukowska
 • SSA41916.JPG
  Fot: Bogumiła Hajduk
 • SSA41868.JPG
  Fot: Bogumiła Hajduk
 • DSCN0763.JPG
  Fot: Bergenia
Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Tagi: byliny, kwiaty, rabaty
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.