Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: photos.com

Ostróżka ogrodowa

Delphinium × cultorum
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 80 cm - 2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, fioletowa, biała, niebieska
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z:

Galeria zdjęć:

Opis:

Ostróżka ogrodowa to bylina. Nazwą Delphinium × cultorum objęte są mieszańce powstałe ze skrzyżowania kilku gatunków ostróżek pochodzących z Europy, Azji, Kalifornii Syberii.

 

Ostróżka opis

 

Ostróżka ogrodowa tworzy rozetę palczasto lub dłoniasto pierzastych, miękko owłosionych na brzegach liści, osadzonych na dość długich ogonkach. Ponad rozetę liści wyrastają ulistnione, rozgałęziające się pędy długości od 80 cm do nawet 200 cm (w zależności od odmiany). Każdy z nich zakończony jest groniastym kwiatostanem składającym się z pięciolistkowych pojedynczych kwiatów. Kwiaty są zbudowane tak, że górny listek okwiatu tworzy długą, odrastająca poprzecznie ostrogę (stąd nazwa rośliny), obejmującą schowane w środku 2 sztywne listki miodnikowe zakończone białymi, niepozornymi, odgiętymi łatkami, tworzącymi z trzema bocznymi (także odgiętymi) wewnętrzny okółek niepozornych listków. Listki te od wewnątrz są owłosione żółtymi lub brunatnymi włoskami.

 

Ostróżki ogrodowe -  podział na grupy

 

Ostróżki ogrodowe dzieli się na 3 grupy:
1. grupa Belladonna – odmiany z tej grupy mają duże kwiaty zebrane w luźne, wielokwiatostanowe wiechy; wysokość roślin wynosi 100–120 cm;
2. grupa Elatum – mają silnie rozgałęzione wiechy, obficie kwitną, wysokość roślin wynosi 150–180 cm;
3. grupa Pacyfik – odmiany z tej grupy traktuje się jako rośliny jednoroczne (w naszych warunkach przetrzymują zimę, ale w drugim roku słabo kwitną), rosną silnie, mają duże, pełne kwiaty.

 

Ostróżka kwiat

 

Ostróżki z grupy Belladonna kwitną w końcu czerwca, z pozostałych grup – od lipca.
Ostróżki sadzi się na rabatach, często w grupach. Po przekwitnięciu pędy żółkną i usychają, należy wtedy rośliny przyciąć, aby ponownie zakwitły jesienią.

>>Przeczytaj też: Letnie cięcie bylin: przycinanie bylin po kwitnieniu

Rośliny  wymagają gleby głęboko uprawionej, ciężkiej, lekko wilgotnej i słonecznego, osłoniętego stanowiska. Mogą wymarznąć podczas dużych mrozów, dlatego warto okryć je na zimę
Ostróżki rozmnaża się przez podział roślin (np. odmiany z grupy Belladonna, dzieli się w sierpniu i tylko rośliny młode) lub przez nasiona (np. z grupy Pacyfik).

Poznaj inne kwitnące byliny ogrodowe:

 

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.