Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

gęsiówka kaukaska 'Plena'

Gęsiówka kaukaska 'Plena'

Podagrycznik pospolity 'Variegatum’

Podagrycznik pospolity 'Variegatum’

Bodziszek wielkopłatkowy

Bodziszek wielkopłatkowy

Rogatek sztywny

Rogatek sztywny

Byliny
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Ostrogowiec czerwony

Centranthus ruber = Valeriana Coccinea
Kategoria: Byliny
Podlewanie: mało
Pokrój: wzniesiony, kulisty, krzaczasty
Wysokość: 60 cm - 70 cm
Barwa liści/igieł: zielona, zielono-niebieska, szara
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, czerwona, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VIII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Ostrogowiec czerwony (ang. valerian, red valerian, jupiter's beard, keys to heaven, fox's brush, pretty Betsy) to krzaczasta bylina o niemal kulistym pokroju, należąca do rodziny kozłkowatych (Valerianaceae). W naturalnych siedliskach występuje w basenie Morza Śródziemnego oraz w ciepłych rejonach Ameryki Północnej (Zatoka San Francisco).

Sztywne, wyprostowane, wzniesione, niekiedy łukowato wygięte pędy są (podobnie jak liście) barwy zielono-niebieskawej lub szarawej, wyglądają jak gdyby były pokryte delikatnym, woskowym nalotem. Liście jajowato-lancetowate, siedzące, po dwa w okółkach na pędach. Roślina tworzy kępy o średnicy około 60 - 70 cm.

Pachnące kwiaty we wszystkich odcieniach różu i czerwieni są niezwykle atrakcyjne dla pszczół, trzmieli i motyli. Niekiedy na jednej roślinie mogą pojawić się kwiaty w kilku kolorach (np. od ciemnoróżowych poprzez jasny róż, aż do białych). Roślina kwitnie bardzo obficie, tworząc barwne kiście wielu drobnych kwiatów, na szczytach rozgałęzionych pędów.  Kwitnienie rozpoczyna się już w maju i trwa aż do sierpnia. Wycinanie przekwitniętych kwiatostanów powoduje wydłużenie kwitnienia aż do jesieni.

Ostrogowiec czerwony najlepiej rośnie na ciepłym, słonecznym stanowisku, ewentualnie w lekkim półcieniu, gleba może być dość sucha lub jedynie nieco wilgotna, dobrze zdrenowana, najlepiej o odczynie zasadowym, ewentualnie obojętnym. Na zimę należy przyciąć pędy, a roślinę lekko okryć np. stroiszem (gałązkami roślin iglastych). Strefa mrozoodporności – 7.

Roślina ta doskonale nadaje się do ogrodów o charakterze śródziemnomorskim, do obsadzania suchych, nasłonecznionych rabat oraz do ogrodów naturalistycznych. Kwiatostany sprawdzą się również jako kwiat cięty do bukietów i kompozycji florystycznych.

Ostrogowiec czerwony dobrze rozmnaża się za pomocą nasion. W cieplejszych rejonach, jeśli nie przytniemy roślin na zimę i pozostawimy na nich zawiązane nasiona – jest duża szansa uzyskania w następnym sezonie nowych roślin powstałych w wyniku samosiewów. W sprzyjających dla niej warunkach trzeba uważać, aby nie opanowała nam sporej części ogrodu, wówczas należy usuwać lub przesadzać młode siewki. Roślinę tę można również rozmnażać przez podział.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.