Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Ostnica cieniutka

Stipa tenuissima
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: kępiasty, zwarty
Wysokość: 30 cm - 50 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: kremowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - IX
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Ostnica cieniutka pochodzi z Ameryki Środkowej. W Polsce jest uprawiana w ogrodach jako trawa ozdobna. Pięknie prezentuje się np. w ogrodach na dachach, które są coraz bardziej popularne. Należy do rodziny wiechlinowatych (Poaceae). Inna nazwa to ogon kucyka.

>>Przeczytaj też: Trawy ozdobne. Rabata z traw ozdobnych: jakie gatunki wybrać

Ostnica cieniutka - opis

Ostnica cieniutka to trawa o zwartym, kępiastym pokroju. W Polsce najczęściej uprawiana jest jako roślina jednoroczna. Najczęściej osiąga od 30 do 50 cm wysokości. Źdźbła ostnicy są jasnozielone, cienkie, nitkowate, bardzo delikatne.
Ostnica cieniutka kwitnie od lipca do września. Roślina tworzy dekoracyjne, puchowate, kremowe kwiatostany, które mogą mieć od 2 do 25 cm długości - to nim roślina zawdzięcza swoją potoczną nazwę: ogon kucyka.

>>Przeczytaj też: Trawy ozdobne w ogrodzie. Jak pielęgnować trawy ozdobne

Ostnica cieniutka - uprawa i pielęgnacja

Ostnica cieniutka nie jest wymagająca, dlatego polecana jest dla początkujących ogrodników. Najlepiej czuje się w miejscach słonecznych i ciepłych, ostatecznie delikatnie zacienionych. Podłoże nie musi być żyzne, przeciętna gleba będzie odpowiednia. Idealne będzie podłoże piaszczyste, przepuszczalne i suche. Jeżeli chcemy ją przetrzymać na następny rok, bezwzględnie należy ją dobrze zabezpieczyć na zimę (stroiszem, korą lub trocinami).
Ostnicę warto podlewać regularnie, ale umiarkowanie. Raz na jakiś czas sprzyja jej wzmacnianie wieloskładnikowym nawozem mineralnym, jednak musimy uważać, aby nie przenawozić podłoża, bo to wpływa negatywnie na wzrost.
Ostnicę rozmnaża się przez nasiona lub przez sadzonkowanie (ten drugi sposób jest zdecydowanie bardziej skuteczny).

>>Przeczytaj też: Trawy ozdobne. Jak zabezpieczyć trawy ozdobne przed zimą?

Ostnica cieniutka - zastosowanie

Ostnica cieniutka to trawa ozdobna, która idealnie sprawdzi się na rabatach czy obwódkach. Bardzo dobrze prezentuje się w towarzystwie innych traw oraz niskich krzewów, np. różaneczników czy irgi. Zdecydowanie lepiej wygląda w niewielkich grupach, wtedy rośliny pięknie falują podczas podmuchów wiatru. Źdźbła ostnicy mogą być wykorzystywane do suchych bukietów.

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.