Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Goździk kropkowany

Goździk kropkowany

Serduszka okazałe

Serduszka okazałe

Pióropusznik strusi

Pióropusznik strusi

Erynus alpejski

Erynus alpejski

Byliny
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni

Orliki Mrs Scott Elliott

Aquilegia Mrs Scott Elliott
Kategoria: Byliny
Podlewanie: mało
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 50 cm - 80 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różnokolorowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Orliki to rodzaj roślin należących do rodziny jaskrowatych. Zalicza się do niego około 70 gatunków, chociaż w ogrodach najczęściej uprawiane są ich liczne mieszańce, określane jako orliki mieszańcowe lub ogrodowe. Ponieważ różnorodność odmianowa w tej grupie roślin jest bardzo duża, najlepiej nabyć gotową mieszankę nasion pod nazwą orliki Mrs Scott Elliott, dzięki której można uzyskać piękne rośliny w wielu pastelowych barwach. Ich największą ozdobą są oryginalne, często dwukolorowe, duże kwiaty, które pojawiają się na pędach w maju-czerwcu.
Orliki Mrs Scott Elliott mają cienkie, mocno rozgałęzione, nagie łodygi. Dorastają zwykle do 50-80 cm wysokości. Ich trójdzielne, zielone liście są bardzo delikatne i nie stanowią istotnego waloru dekoracyjnego. Po kwitnieniu najczęściej zanikają, pojawiając się ponownie dopiero w drugiej połowie lata lub wiosną następnego roku.
Orliki ogrodowe są krótkowiecznymi bylinami, których żywotność można nieco przedłużyć, zapewniając im optymalne warunki do rozwoju. Dobrze rosną w miejscach słonecznych lub półcienistych oraz na żyznych, umiarkowanie wilgotnych glebach. Są dostatecznie odporne na niskie temperatury i nie wymagają zimowego okrycia. Najlepszym sposobem rozmnażania orlików ogrodowych Mrs Scott Elliott jest wysiew nasion zakupionych w sklepie ogrodniczym. Wprawdzie można je również zebrać z własnych roślin i wysiać wiosną na rozsadnik, ale uzyskane w ten sposób potomstwo nie powtórzy cech rośliny matecznej, przy czym często bywa mało atrakcyjne (gatunki i odmiany łatwo się ze sobą krzyżują). Orliki rozmnażane z nasion kwitną w drugim roku po wysiewie. Wyjątkowo ciekawe egzemplarze orlików można spróbować rozmnożyć przez podział kępy, ale jest to zabieg dość trudny i nie zawsze kończy się powodzeniem. Orliki ogrodowe dobrze prezentują się w jednogatunkowych grupach, a ich kwiaty nadają się do wazonu.

Tekst: Katarzyna Józefowicz
Tagi: bylina
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.