Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Orlik ogrodowy

Aquilegia hybrida
Kategoria: Byliny
Podlewanie: dużo
Pokrój: krzaczasty, wzniesiony
Wysokość: 20 cm - 80 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, fioletowa, żółta, biała, purpurowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Orlik ogrodowy pochodzi z Gór Skalistych Ameryki Północnej. Jest to mieszaniec orlika pospolitego z innymi gatunkami orlików. Okazy dziko rosnące są objęte całkowitą ochroną. W naszym kraju w naturze występuje rzadko. Należy do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae). Inna nazwa orlik mieszańcowy.

Orlik ogrodowy - opis

Orlik ogrodowy jest byliną. charakteryzuje się wzniesionym, krzaczastym pokrojem. Osiąga od 20 do 80 cm wysokości. Łodyga jest delikatnie owłosiona, liście są drobne, złożone, trójlistkowe, przyjmują jasnozielony kolor.
Orlik ogrodowy kwitnie w drugim roku po posadzeniu. Okres kwitnienia to maj i czerwiec. Kwiaty są pojedyncze, wyrastają na długich szypułkach. Pięć płatków jest bezostrogowych, a pięć zakończonych ostrogą. Stąd nazwa aguila (po łacinie orzeł), gdyż ostroga kwiatów orlika przypomina szpon orła. Kwiaty występują w wielu kolorach, zależnych od odmiany - mogą być żółte, białe, różowe, fioletowe, purpurowe. Owocem jest mieszek. Cała roślina jest trująca: zawiera kwas pruski.
Orlik ogrodowy jest miododajny.

>>Przeczytaj też: Orliki do ogrodu - gatunki orlików, uprawa, pielęgnacja, zastosowanie w ogrodzie

Ciekawe odmiany orlika ogrodowego

  • ‘McKsns’ ma kwiaty o mieszanych kolorach z długimi ostrogami. Odmiana idealna na kwiat cięty.
  • ‘Dragonifly’ karłowa odmiana, dorastająca do maksymalnie 45 cm wysokości.

Orlik ogrodowy - warunki uprawy

Roślina jest łatwa w uprawie. Lubi żyzne, próchnicze oraz przepuszczalne podłoże. Preferuje miejsca zarówno słoneczne jak i półcieniste. Orlik wymaga dość dużego podlewania, zwłaszcza w okresach suszy. Orliki mogą wysiewać się same, szybko się krzyżują i po czasie występują w ogrodzie kolorowe mieszańce. Roślina nie jest wrażliwy na mróz, wręcz jest mrozoodporny.

>>Przeczytaj też: Jak wybrać byliny na rabatę. Poradnik projektowania rabaty bylinowej

Orlik ogrodowy - pielęgnacja

Po przekwitnięciu wskazane jest usunięcie kwiatostanów. Taki zabieg odmładza roślinę. Orlik ogrodowy nie wymaga specjalnego nawożenia. Rozmnaża się go przez nasiona wysiewane wiosną (najlepiej w maju) na rozsadniku. Można też rozmnażać orlik wegetatywnie, przez podział zrośniętych karp - wtedy uzyskujemy okazy o tych samych cechach, co rośliny macierzyste.

Orlik ogrodowy - zastosowanie

Orlik idealnie nadaje się na obwódki i kolorowe rabaty. Ze względu na to, że po przekwitnięciu jest nieatrakcyjny, warto zestawiać go z innymi roślinami. Nadaje naturalistyczny charakter ogrodom. Dobrze prezentuje się na tle krzewów czy pośród drzew, także w ogrodach skalnych. Nadaje się także na kwiat cięty.

Orlik wykazuje właściwości lecznicze, wykorzystywany jest jako środek moczopędny i żółciopędny.

Poznaj też inne orliki:

 

 

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.