Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Onoklea wrażliwa

Onoclea sensibilis
Kategoria: Byliny
Podlewanie: dużo
Pokrój: rozłożysty
Wysokość: 40 cm - 60 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Onoklea wrażliwa pochodzi z Ameryki Północnej oraz Azji. Tam można spotkać ją w naturze w gruncie. W naszym kraju można ją uprawiać w gruncie, jednak częściej uprawiana jest w doniczce. Należy do rodziny wietlicowatych (Athyriaceae).

Onoklea wrażliwa - opis

Onoklea wrażliwa to paproć o zwartym, delikatnie rozłożystym pokroju. Najczęściej dorasta do 40-60 cm wysokości, szybko się rozrasta. Liście płonne są zielone, pierzaste i głęboko powcinane, jesienią pięknie przebarwiają się na kolor żółty. Latem na roślinie pojawiają się liście zarodnikowe z symetrycznie rozmieszczonymi zarodnikami.

Onoklea wrażliwa - warunki uprawy

Jak na paproć przystało, onoklea najlepiej czuje się w miejscu półcienistym lub zupełnie zacienionym, jednak dalekim od przeciągów. Podłoże powinno być żyzne, o dużej wilgotności i pH oscylującym w granicy kwaśnego. Onoklea wrażliwa jest odporna na obniżenia temperatury, za to nie toleruje bezpośredniego słońca (powoduje więdnięcie rośliny).

Onoklea wrażliwa - pielęgnacja

Z zabiegów pielęgnacyjnych najważniejsze jest regularne podlewanie. Roślina nie wymaga przycinania. Przed posadzeniem onoklei na miejsce stałe, warto zastosować nawóz organiczny, który zwiększy żyzność gleby oraz zapewni roślinie składniki odżywcze. Onoklea nie lubi przesadzania, więc należy dobrze wybrać miejsce, w jakim rośliną zostanie posadzona.
Onokleę rozmnaża się przez podział rośliny.

Onoklea wrażliwa - zastosowanie

Onoklea wrażliwa sprawdzi się zarówno w dużych ogrodach, jak i mniejszych nasadzeniach. Sprzyja jej wilgotne środowisko, dlatego można ją sadzić w pobliżu oczek wodnych, w cieniu murów czy w cieniu innych, zdecydowanie wyższych roślin. Liście onoklei wykorzystywać można do suchych bukietów (jest trwała i szybko schnie).

Poznaj inne paprocie ogrodowe:

 

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.