Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Przymiotno wąskolistne

Przymiotno wąskolistne

Turzyca japońska 'Ice Dance'

Turzyca japońska ‘Ice Dance’ = turzyca Morrowa ‘Ice Dance’

żurawka 'Blackberry Jam'

Żurawka ‘Blackberry Jam’

runianka japońska

Runianka japońska

Byliny
lista roślin
fot: Magdalena Michalak

Omieg wschodni = Omieg kaukaski

Doronicum orientale
Kategoria: Byliny
Podlewanie: dużo
Pokrój: wzniesiony, kępiasty
Wysokość: 30 cm - 50 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - VI
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Omieg wschodni (omieg kaukaski) to łatwa w uprawie bylina z rodziny złożonych Compositae. Pochodzi z południowo-wschodniej Europy i Azji Mniejszej. Ma duże, ząbkowane, sercowate, nagie liście, o karbowanych brzegach. Większość liści jest zebrana przy ziemi w rozetę. Na łodydze wyrasta kilka niedużych liści (nasadami obejmują łodygę). Pod ziemią roślina wytwarza kłącze.

Omieg wschodni kwitnie od kwietnia do czerwca. Rzadko ulistnione pędy kwiatostanowe są wzniesione, mają 30–50 cm wysokości i zakończone są żółtymi kwiatostanami – koszyczkami.

Omieg wschodni wymaga gleby żyznej, nieco wilgotnej. Najlepiej rośnie na stanowisku półcienistym, ale może rosnąć także w słońcu. Jest w pełni mrozoodporny. Na jednym miejscu omiegi mogą rosnąć kilka lat, potem trzeba je przesadzić. Najlepiej uczynić to wczesną wiosną przy okazji dzieląc roślinę i uzyskując w ten sposób nowe egzemplarze, które na miejsce stałe wysadza się w rozstawie 30 x 35 cm. Można przyspieszyć kwitnienie omiegów okrywając rośliny wiosną niskimi tunelami foliowymi.

Omieg wschodni to znakomita roślina na rabaty bylinowe. Nadaje się również na kwiat cięty. Można go też sadzić na skalniakach oraz uprawiać w pojemnikach na balkonach, tarasach.

 
Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.