Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.roslinywodne.com

Oczeret jeziorny = Sitowie jeziorne

Scirpus lacustris Albescens = Schoenoplectus lacustris
Kategoria: Byliny
Podlewanie: dużo
Pokrój:
Wysokość: do 2 m
Barwa liści/igieł:
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: pędów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Oczeret jeziorny to bylina z płożącym się kłączem zakorzeniona w dnie zbiornika wodnego. Jej łodygi są obłe, wyprostowane, dorastają do 2 m wysokości, prawie białe z ciemnozielonymi podłużnymi pasami, średnicy do 1,5 cm, u nasady okryte purpurowymi pochwami. Liście podwodne są taśmowate i jasnozielone. Kwiaty - brązowe, zebrane na szczytach łodyg w niewielkie kłoski - pojawiają się latem niezbyt licznie.
Oczeret jeziorny to atrakcyjna bylina, która dobrze rośnie w wodzie stojącej i płynącej, w miejscu słonecznym. Znosi głęboką wodę (do 1,5 m głębokości). Sadzimy ją do pojemników wypełnionych ziemią i przysypanych żwirem i umieszczamy w zbiorniku wodnym. W stawie wygląda bardzo ładnie na tle ciemnej wody lub roślin o ciemnozielonym zabarwieniu. Jest dobrym filtratorem wody. Oczeret jeziorny jest całkowice mrozoodporny. Zimą pędy zanurzone w wodzie pozostają zielone, co wspomaga wymianę gazową pod lodem. Po ustąpieniu pokrywy lodowej, wczesną wiosną, wycinamy sekatorem zeszłoroczne pędy 10 cm nad podłożem.

www.roslinywodne.pl

Tekst: www.roslinywodne.com
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.