Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Gipsówka wiechowata

Gipsówka wiechowata

Lepnica nadmorska

Lepnica nadmorska

Imperata cylindryczna 'Red Baron'

Imperata cylindryczna 'Red Baron'

Goździk siedmiogrodzki

Goździk siedmiogrodzki

Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Nerecznica szerokolistna

Dryopteris dilatata
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: wyprostowany, wzniesiony, zwarty
Wysokość: 30 cm - 1 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Nerecznica szerokolistna prawdopodobnie pochodzi z północnej części Europy. W Polsce popularnie występuje w cienistych lasach i zaroślach. Należy do rodziny narecznicowatych (Dryopteridaceae).

Nerecznica szerokolistna - opis

Nerecznica szerokolistna to paproć o wyprostowanym, wzniesionym, zwartym pokroju (z czasem dorosłe okazy stają się rozłożyste). Jest rośliną wieloletnią, tworzy płożące się kłącze. Osiąga od 30 cm do nawet 100 cm wysokości. Ma duże, zielone liście o łukowato wygiętej blaszce, trójkątnie jajowate i pierzaste. Łuski na ogonkach liściowych są brunatno-czarne. Na spodniej stronie liścia znajdują się skupiska zarodni z zarodnikami. Kiedy zarodniki osiągają pełną dojrzałość, zarodnie pękają i uwalniają zarodniki, które przenoszone są przez wiatr i zwierzęta. Zarodniki pod wpływem wilgoci szybko kiełkują - wyrasta nowa roślina.
Roślina jest silnie trująca, dlatego nie zaleca się jej sadzić w ogrodach, gdzie często przebywają dzieci i zwierzęta. Kłącza narecznicy zawierają floroglucydy.
Nerecznica szerokolistna została wyróżniona Award of Garden Merit - nagrodą brytyjskiego Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego za szczególne walory ogrodnicze.

Przeczytaj też: Najpopularniejsze paprocie ogrodowe. Rośliny do miejsc zacienionych w ogrodzie

Nerecznica szerokolistna - warunki uprawy

Narecznica szerokolistna preferuje stanowisko zacienione lub półcieniste, o stale wilgotnym podłożu. Poradzi sobie na chłodnych wystawach. Dobrze, aby gleba była lekko kwaśna, wtedy roślina bujniej rośnie. Podłoże powinno być żyzne i przewiewne, o dobrych warunkach wodno-powietrznych. Roślina nie jest wrażliwa na przymrozki i warunki miejskie.

Przeczytaj też: Paprocie na słoneczne miejsce w ogrodzie

Nerecznica szerokolistna - pielęgnacja

Nerecznica szerokolistna nie wymaga szczególnej pielęgnacji. W bardzo suche lato należy pamiętać o regularnym podlewaniu rabaty z nerecznicą. Roślina nie wymaga zasilania nawozem mineralnym. Dobrze działa na nią wzbogacanie nawozem organicznym, np. kompostem. Rozmnaża się przez zarodniki lub podział kłączy.

Przeczytaj też: Wietlice – ciekawe paprocie ogrodowe. ZDJĘCIA paproci

Nerecznica szerokolistna - zastosowanie

Roślina dobrze prezentuje się zarówno w małych, jak i dużych ogrodach. Dość szybko się rozrasta, dlatego łatwo zakryje nieładne miejsca w ogrodzie. Rabata z nerecznicą nadaje ogrodowi leśny, tajemniczy charakter. Roślina dobrze sprawdza się na podszyt. Może być dobrym tłem dla innych, bardziej jaskrawych roślin.

Poznaj inne paprocie ogrodowe:

 

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.