Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Mirosław Krogulec

Nerecznica samcza

Dryopteris filix-mas
Kategoria: Byliny
Podlewanie: dużo
Pokrój: rozłożysty
Wysokość: 50 cm - 1,2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Nerecznica samcza to krajowa bylina, w naturze zamieszkująca lasy, zbocza gór i rumowiska skalne. Ma dość grube kłącza, które od dawna wykorzystywane są w ziołolecznictwie. Gęste liście nerecznicy samczej tworzą charakterystyczny lejek. Jesienią żółkną. Polecana jest do sadzenia w grupach pod drzewami, krzewami i w ogrodach naturalistycznych. Sprawdza się jako roślina okrywowa.

Nerecznica samcza to jedna z najmniej wymagających paproci. Najlepiej rośnie w chłodnych miejscach na podłożu próchnicznym. Znosi jednak także miejsca nasłonecznione, ale przy zapewnieniu odpowiedniego nawadniania gleby. Rozmnaża się ją przez podział kęp, choć przy sprzyjających warunkach sama się rozsiewa. Cała roślina jest trująca. (mn-k)

Tekst: Magdalena Niezabitowska-Krogulec
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.