Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Głowienka wielkokwiatowa

Głowienka wielkokwiatowa

Delosperma

Delosperma

Turzyca Buchnana

Turzyca Buchanana

funkia 'Patriot'

Funkia 'Patriot'

Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Miskant chiński ‘Gracillimus’

Miscanthus sinensis ‘Gracillimus’
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: kępiasty, zwisający, kulisty
Wysokość: 1,5 m - 2,5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VIII - XI
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Miskant chiński '‘Gracillimus' to trawa ozdobna należąca do rodziny wiechlinowatych (Poaceae). Pochodzi z południowo-wschodniej Azji. W swoim naturalnym środowisku porasta tereny podgórskie. W Polsce chętnie sadzona w ogrodach.

Miskant chiński ‘Gracillimus’ - opis

Miskant chiński '‘Gracillimus' to trawa o zwiewnym, kulistym, lekkim pokroju, źdźbła lekko się przewieszają. Roślina może osiągnąć od 1,5 m do 2,5 m wysokości (przy prawidłowej uprawie i korzystnych warunkach pogodowych). Liście są wąskie i dość ostro zakończone, w kolorze intensywnie zielonym.

Miskant chiński '‘Gracillimus' zakwita rzadko, ale jeśli już, to kwitnie od sierpnia aż do listopada. Kwiaty zebrane są w wysokie, różowego koloru kwiatostany, które wystają ponad liście i mogą utrzymywać się na roślinie przez całą zimę (jest znakomitą ozdobą zimowego krajobrazu).

>>Przeczytaj też: Miskanty – imponujące trawy ozdobne. Uprawa miskantów w ogrodzie

Miskant chiński ‘Gracillimus’ - warunki uprawy

Miskant chiński '‘Gracillimus' najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym lub półcienistym. Gleba powinna być żyzna, dość wilgotna (ale bez zastoisk wodnych). W dużym cieniu liście wyciągają się do góry i z czasem jeszcze bardziej się pokładają.

Miskant chiński ‘Gracillimus’ - pielęgnacja

Dorosłe okazy dobrze zimują w naszym klimacie, młodsze lepiej okrywać na zimę, aby nie doszło do uszkodzenia delikatnej rośliny. Dbajmy o regularne podlewanie. Miskant chiński wymaga mocnego cięcia na wiosnę, wtedy także zastosujmy nawożenie mineralne nawozem wieloskładniowym lub kompostem czy obornikiem. Silnie rozrastające się okazy wymagają podpór, zwłaszcza w okresie kwitnienia. Miskant chiński rozmnaża się przez podział kęp (karp korzeniowych). Idealny termin do tego zabiegu to wiosna.

Miskant chiński ‘Gracillimus’ - zastosowanie

Miskant chiński '‘Gracillimus' idealnie sprawdza się zarówno posadzony w gruncie, jak i w doniczce ustawionej na balkonie czy tarasie. Pamiętajmy o tym, że rozrasta się szeroko, dlatego rośliny wokół powinny mieć niezbyt duże wymagania. Miskant nadaje ogrodom lekkości. Kwiatostany często wykorzystuje się na suche bukiety. Roślina ładnie porusza się na wietrze i dodaje całej kompozycji lekkości.

Poznaj też:

 

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.