Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Turzyca ptasie łapki 'Variegata'

Turzyca ptasie łapki

Miskant chiński ‘Gracillimus’

Miskant chiński ‘Gracillimus’

Dąbrówka rozłogowa

Dąbrówka rozłogowa

Akant miękki

Akant miękki

Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Miłek amurski

Adonis amurensis
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 20 cm - 30 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: III - IV
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Miłek amurski pochodzi z Syberii - w stanie naturalnym rośnie w rejonach, gdzie przepływa rzeka Amur. W Polsce można go znaleźć w ogrodach przydomowych. Należy do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae). W Japonii roślina nazywa się Fukujusoo, co oznacza roślina szczęśliwego losu i długiego życia.

>>Przeczytaj też: Ogród naturalistyczny

Miłek amurski - opis

Miłek amurski to roślina wieloletnia o wzniesionym pokroju, osiągająca od 20 do 30 cm wysokości. Duże, ciemnozielone, podwójnie pierzastosieczne, lśniące liście wykształcają się pod koniec kwitnienia rośliny. Niektórym kojarzą się one z liśćmi marchwi zwyczajnej. Okres kwitnienia miłka amurskiego przypada na koniec marca lub początek kwietnia (jeszcze przed rozwojem liści). Kwiat jest miseczkowaty (typowy dla rodziny jaskrowatych) o woskowych, lśniących płatkach, w kolorze żółtym z lekkim zielonym odcieniem. Owocem jest okrągła rozłupka.

Miłek amurski - ciekawe odmiany

  • 'Pleniflora' – odmiana z kwiatami o zielonym środku
  • 'Ramosa' – odmiana o kwiatach pełnych
  • 'Benten' – odmiana o jaskrawożółtych kwiatach z postrzępionymi płatkami

Miłek amurski - warunki uprawy

Miłek amurski lubi słoneczne i ciepłe stanowisko, osłonięte od wiatrów. Najlepiej rośnie w glebie wilgotnej, przepuszczalnej żyznej i próchniczej. Dorosłe egzemplarze tolerują półcień. Miłek amurski jest całkowicie odporny na mróz, dlatego idealnie nadaje się do naszego klimatu. Odczyn gleby powinien oscylować w granicy lekko kwaśnego. W lipcu roślina traci liście i przechodzi w stan spoczynku, który trwa aż do następnego roku.

Miłek amurski - pielęgnacja

Miłkowi sprzyja nawożenie wieloskładnikowe, warto powtarzać je kilkakrotnie w ciągu całego okresu wegetacji (mniej więcej do czerwca-lipca, gdyż później roślina wchodzi w stan spoczynku). Na roślinę dobrze wpływa także nawożenie organiczne, najlepiej kompostem na wiosnę (obornik stosuje się raczej rzadko). Nie zapominajmy o regularnym podlewaniu i odchwaszczaniu rabat, na których rośnie miłek.

Roślinę rozmnaża się przez wysiew nasion lub podział rozrośniętych karp.

Miłek amurski - zastosowanie

Miłek amurski idealnie nadaje się na rabaty wieloletnie lub jako uzupełnienie rabat jednorocznych. Dobrze rośnie także w doniczce co oznacza, że może być ozdobą parapetów oraz balkonów. Jest piękną ozdobą wiosennych aranżacji. Ma również zastosowanie w medycynie naturalnej.

 

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.