Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Oczeret tabernamontana 'Zebrinus'

Oczeret tabernamontana 'Zebrinus'

Odętka wirginijska

Odętka wirginijska

Pierwiosnek ząbkowany

Pierwiosnek ząbkowany

Jasnota plamista 'Beacon Silver’

Jasnota plamista ‘Beacon Silver’

Byliny
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Mikołajek płaskolistny

Eryngium planum
Kategoria: Byliny
Podlewanie: mało
Pokrój: nieregularny, krzaczasty, wzniesiony
Wysokość: 30 cm - 1 m
Barwa liści/igieł: zielona, szara
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: niebieska
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - IX
Roślina ozdobna z: pędów, liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

  • Fot: Agnieszka Mike-Jeziorska
  • mikolajek-plaskolistny.jpg
    Fot: http://www.thinkstockphotos.com/
  • DSC_5644 mikołajek plaskol.jpg
    Fot: Anika IC
  • DSC_5621 mikołajek plask.jpg
    Fot: Anika IC
Opis:

Mikołajek płaskolistny (ang. flat see holly) to bylina z rodziny selerowatych (Apiaceae), na naturalnych stanowiskach występująca  we Wschodniej i Środkowe Europie, na Kaukazie, w Zachodniej Syberii, Kazachstanie i Chinach. Porasta suche nieużytki, stepy, miedze, ugory i stanowiska ruderalne. W Polsce rośnie na niżu, szczególnie wzdłuż Odry i Wisły, często jako gatunek zawleczony.

Część nadziemną tworzy rozeta żywozielonych, ogonkowych, jajowato-okrągłych liści oraz liczne, rozgałęzione, sztywne, masywniejsze u podstawy, ulistnione pędy kwiatostanowe o wysokości 30-60cm (w uprawie do 100 cm), w kolorze błękitnym, pokryte delikatnym woskiem. Liście na pędach kwiatostanowych są bezogonkowe o uszastych nasadach, kolczasto piłkowane, o odcieniu i woskowaniu, podobnym do tego na pędach.
Liczne, drobne główkowate, kuliste kwiatostany o średnicy około 10mm, otoczone są ozdobnymi, kolczastymi podsadkami i tworzą gęste baldachy w kolorze niebiesko-szafirowym. Kwiaty właściwe są bardzo drobne, niepozorne, koloru niebieskiego, pojawiają się na roślinie od czerwca niekiedy do września. Zapylane są przez owady, bardzo atrakcyjna dla pszczół, trzmieli i motyli.

Mikołajek najlepiej rośnie na słonecznych, piaszczystych stanowiskach i jałowych glebach o odczynie obojętnym. Nie jest wybredny i powinien przetrwać nawet bardzo niekorzystne warunki. W pełni mrozoodporny, strefa mrozoodporności – 4.

Doskonale nadaje się do obsadzania suchych i słonecznych rabat, do ogrodów naturalistycznych oraz jako uzupełnienie łąk kwietnych. Stosowana również jako kwiat cięty oraz suszony w bukietach i kompozycjach florystycznych.

Na stanowiskach naturalnych nasiona rozsiewane są przez zwierzęta. W uprawie rozmnażany przez wysiew nasion, na przełomie marca i kwietnia do inspektów, na miejsce stałe wysadzane na przełomie czerwca i lipca.
Można go również rozmnażać przez podział starszych kęp roślin wiosną lub jesienią.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.