Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Proso rózgowate ‘Warrior’

Proso rózgowate ‘Warrior’

Turzyca japońska 'Ice Dance'

Turzyca japońska ‘Ice Dance’ = turzyca Morrowa ‘Ice Dance’

Skalnica rozesłana

Skalnica rozesłana

Mak syberyjski

Mak syberyjski = mak nagołodygowy

Byliny
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Mikołajek płaskolistny

Eryngium planum
Kategoria: Byliny
Podlewanie: mało
Pokrój: krzaczasty, wzniesiony, nieregularny
Wysokość: 30 cm - 1 m
Barwa liści/igieł: zielona, szara
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: niebieska
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - IX
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów, pędów

Galeria zdjęć:

  • Fot: Agnieszka Mike-Jeziorska
  • mikolajek-plaskolistny.jpg
    Fot: http://www.thinkstockphotos.com/
  • DSC_5644 mikołajek plaskol.jpg
    Fot: Anika IC
  • DSC_5621 mikołajek plask.jpg
    Fot: Anika IC
Opis:

Mikołajek płaskolistny (ang. flat see holly) to bylina z rodziny selerowatych (Apiaceae), na naturalnych stanowiskach występująca  we Wschodniej i Środkowe Europie, na Kaukazie, w Zachodniej Syberii, Kazachstanie i Chinach. Porasta suche nieużytki, stepy, miedze, ugory i stanowiska ruderalne. W Polsce rośnie na niżu, szczególnie wzdłuż Odry i Wisły, często jako gatunek zawleczony.

Część nadziemną tworzy rozeta żywozielonych, ogonkowych, jajowato-okrągłych liści oraz liczne, rozgałęzione, sztywne, masywniejsze u podstawy, ulistnione pędy kwiatostanowe o wysokości 30-60cm (w uprawie do 100 cm), w kolorze błękitnym, pokryte delikatnym woskiem. Liście na pędach kwiatostanowych są bezogonkowe o uszastych nasadach, kolczasto piłkowane, o odcieniu i woskowaniu, podobnym do tego na pędach.
Liczne, drobne główkowate, kuliste kwiatostany o średnicy około 10mm, otoczone są ozdobnymi, kolczastymi podsadkami i tworzą gęste baldachy w kolorze niebiesko-szafirowym. Kwiaty właściwe są bardzo drobne, niepozorne, koloru niebieskiego, pojawiają się na roślinie od czerwca niekiedy do września. Zapylane są przez owady, bardzo atrakcyjna dla pszczół, trzmieli i motyli.

Mikołajek najlepiej rośnie na słonecznych, piaszczystych stanowiskach i jałowych glebach o odczynie obojętnym. Nie jest wybredny i powinien przetrwać nawet bardzo niekorzystne warunki. W pełni mrozoodporny, strefa mrozoodporności – 4.

Doskonale nadaje się do obsadzania suchych i słonecznych rabat, do ogrodów naturalistycznych oraz jako uzupełnienie łąk kwietnych. Stosowana również jako kwiat cięty oraz suszony w bukietach i kompozycjach florystycznych.

Na stanowiskach naturalnych nasiona rozsiewane są przez zwierzęta. W uprawie rozmnażany przez wysiew nasion, na przełomie marca i kwietnia do inspektów, na miejsce stałe wysadzane na przełomie czerwca i lipca.
Można go również rozmnażać przez podział starszych kęp roślin wiosną lub jesienią.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.