Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Juka karolińska

Juka karolińska

Wilczomlecz sosnka

Wilczomlecz sosnka

Fylostachys złotobruzdowy ‘Aureocaulis’

Fylostachys złotobruzdowy ‘Aureocaulis’

Szafirek armeński

Szafirek armeński

Byliny
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Mikołajek nadmorski

Eryngium maritimum
Kategoria: Byliny
Podlewanie: mało
Pokrój: krzaczasty, wzniesiony, nieregularny
Wysokość: 30 cm - 70 cm
Barwa liści/igieł: szara
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: niebieska
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - X
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów, pędów

Galeria zdjęć:

Opis:

Mikołajek nadmorski (ang. sea holly, seaside erynio) to bylina z rodziny selerowatych (Apiaceae), na naturalnych stanowiskach występująca  na wybrzeżach Atlantyku, Morza Czarnego, Morza Śródziemnego, Morza Północnego i  Bałtyku.

Rośliny chronione na wydmach

Mikołajek nadmorski w Polsce rośnie wyłącznie na wydmach nadmorskich. Największe skupisko znajduje się pomiędzy Ustką i Mielnem, na Mierzei Wiślanej i w rezerwacie przyrody "Mechelińskie Łąki". Na terenie Zatoki Gdańskiej jest chroniony już od 1902 r., a obecnie podlega ścisłej ochronie gatunkowej m.in. ze względu na występowanie skupiskach roślinnych chronionych programem Natura 2000.

Wygląd mikołajka jest dość oryginalny i z tego powodu mikołajek nadmorski od dawna był narażony na niszczenie i pozyskiwanie z naturalnych stanowisk. Dzięki swoim właściwościom długiego zachowywania barwy i kształtów był traktowany (obok muszelek i bursztynów) jako swoista pamiątka znad morza. Ponadto wykopywanie go i przenoszenie do ogrodów przydomowych oraz intensywne zalesianie i umacnianie brzegów morskich spowodowało poważne zagrożenie wyginięcia populacji.
Mikołajek nadmorski jest rośliną wykorzystywaną w licznych motywach graficznych. Pojawia się zarówno hafcie kaszubskim szkoły puckiej, jak i w herbach Dziwnowa, Żelistrzewa czy Ustronia Morskiego.

 

Opis mikołajka

Część nadziemną mikołajka nadmorskiego tworzy rozeta sztywnych, kseromorficznych, ostrokolczastych liści oraz liczne, rozgałęzione, sztywne pędy kwiatostanowe o wysokości około 30-50 (max. do 70) cm. Główkowate kwiatostany mikołajka nadmorskiego o długości 12-14 mm, otoczone są ozdobnymi, kolczastymi podsadkami i tworzą baldachy. Wszystkie części nadziemne są koloru szarobłękitnego, pokryte cienką warstwą nalotu woskowego, który w tak skrajnych warunkach ogranicza do niezbędnego minimum transpirację wody z powierzchni organów rośliny. Kwiaty właściwe są delikatne, koloru ametystowo-niebieskiego, o wydłużonych, wciętych na wierzchołku płatkach, pojawiają się na roślinie od czerwca niekiedy nawet do października. Zapylane są przez owady.

Mikołajek nadmorski – uprawa

Jego bardzo głęboki (do 4m) system korzeniowy pozwala na przetrwanie w skrajnych warunkach niedostatku wody i zasolenia podłoża. Mikołajek nadmorski najlepiej rośnie na słonecznych, piaszczystych stanowiskach i jałowych glebach o odczynie obojętnym. Nie jest wybredny i powinien przetrwać nawet bardzo niekorzystne warunki. Nie lubi jednak przesadzania. W pełni mrozoodporny, strefa mrozoodporności – 5.

 

Mikołajek w ogrodzie

Mikołajki nadmorskie doskonale nadają się do obsadzania suchych i słonecznych rabat, umacniania piaszczystych skarp i pagórków. Najlepiej wyglądają sadzone grupach po kilka sztuk. Stosowane również jako kwiat cięty oraz suszony w bukietach i kompozycjach florystycznych. Na stanowiskach naturalnych nasiona rozsiewane są przez zwierzęta, jednak większość siewek ginie w niekorzystnych warunkach już w pierwszym roku. Najlepiej rozmnaża się wegetatywnie. W ogrodach rozmnażamy go przez sadzonki korzeniowe, pobierane z rozrośniętych roślin w czasie ich spoczynku.

 

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.