Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Lepnica nadmorska

Lepnica nadmorska

Parzydło leśne

Parzydło leśne

Żeleźniak żółty

Żeleźniak żółty

ziarnopłon wiosenny

Ziarnopłon wiosenny

Byliny
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Mikołajek ametystowy

Eryngium amethystinum
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: kępiasty, wzniesiony
Wysokość: 30 cm - 50 cm
Barwa liści/igieł: zielonaszara, zielononiebieska
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: niebieskofioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VIII
Roślina ozdobna z: kwiatów, pędów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Mikołajek ametystowy pochodzi ze wschodnich części Morza Śródziemnego. Nie jest zbyt popularny w Polsce, może być mylony z mikołajkiem nadmorskim, który w stanie naturalnym występuje w Polsce i zaliczany jest do roślin zagrożonych wyginięciem. Mikołajek ametystowy należy do rodziny selerowatych (Apiaceae).

>>Przeczytaj też: Mikołajek – gatunki mikołajka do uprawy w ogrodzie, uprawa, pielęgnacja, zastosowanie

Mikołajek ametystowy - opis

Mikołajek ametystowy to roślina wieloletnia o kępiastym, lekko wzniesionym pokroju. Przeważnie osiąga od 30 do 50 cm wysokości (w swoim naturalnym środowisku może dorastać nawet do 70 cm). Pędy są gładkie i silnie rozgałęzione, w kolorze od niebieskiego po fioletowy (trudno jednoznacznie określić jaki kolor przybierają). Liście mikołajka są cienkie, wydłużone, ostro zakończone, kujące, w kolorze podobnym do barwy pędów, liście łodygowe są lekko cętkowane z widocznym unerwieniem.
Okres kwitnienia mikołajka ametystowego rozpoczyna się w czerwcu, a kończy w sierpniu. Drobne, niebieskofioletowe kwiaty zebrane są w gęste, kuliste kwiatostany, osadzone na końcach pędów. Są bardzo chętnie odwiedzane przez owady - są silnie miododajne. Roślina towrzy podsadki kwiatostanowe: wąskie, dość sztywne i długie, wyginające się ku górze i przypominające odwrócony otwarty parasol. Nasiona to spłaszczone i jajowate rozłupnie, które rozpadają się na dwie jednonasienne rozłupki.

Mikołajek ametystowy - warunki uprawy i pielęgnacja

Mikołajek ametystowy, podobnie jak inne gatunki mikołajka, lubi miejsca słoneczne i ciepłe. W miejscach wilgotnych prawdopodobnie zupełnie nie będzie chciał rosnąć. Gleba dla mikołajka powinna być lekka, sucha i piaszczysta, o dużej zawartości wapnia. Takie środowisko gwarantuje nam powodzenie w uprawie. Jeśli mikołajek ametystowy dobrze się ukorzeni, staje się wtedy odporny na ujemne temperatury oraz na suszę.

Po kwitnieniu warto usunąć przekwitłe kwiatostany - pobudzi to roślinę do rozwoju w kolejnym roku. Chociaż mikołajek jest odporny na suszę, to są to warunki stresowe dla niego, dlatego lepiej ich unikać. Rosliny należy regularnie podlewać, zwłaszcza w okresie letnim.
Mikołajek nie wymaga nawożenia, taki zabieg często prowadzi wręcz do wydłużania i pokładania się pędów. Rozmnaża się przez wysiew nasion.

Mikołajek ametystowy - zastosowanie

Mikołajek ametystowy z powodzeniem sprawdzi się w ogrodach przydomowych, będzie dobrym uzupełnieniem rabaty bylinowej. Mikołajek ametystowy może być wykorzystany w bukieciarstwie na kwiat cięty. Ze względu na swój nietypowy kolor i fakturę, warto sadzić go w miejscach widocznych i często odwiedzanych przez ludzi.

Poznaj też inne gatunki mikołajka:

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.