Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Mikołajek ametystowy

Eryngium amethystinum
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony, kępiasty
Wysokość: 30 cm - 50 cm
Barwa liści/igieł: zielonaszara, zielononiebieska
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: niebieskofioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VIII
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów, pędów

Galeria zdjęć:

Opis:

Mikołajek ametystowy pochodzi ze wschodnich części Morza Śródziemnego. Nie jest zbyt popularny w Polsce, może być mylony z mikołajkiem nadmorskim, który w stanie naturalnym występuje w Polsce i zaliczany jest do roślin zagrożonych wyginięciem. Mikołajek ametystowy należy do rodziny selerowatych (Apiaceae).

>>Przeczytaj też: Mikołajek – gatunki mikołajka do uprawy w ogrodzie, uprawa, pielęgnacja, zastosowanie

Mikołajek ametystowy - opis

Mikołajek ametystowy to roślina wieloletnia o kępiastym, lekko wzniesionym pokroju. Przeważnie osiąga od 30 do 50 cm wysokości (w swoim naturalnym środowisku może dorastać nawet do 70 cm). Pędy są gładkie i silnie rozgałęzione, w kolorze od niebieskiego po fioletowy (trudno jednoznacznie określić jaki kolor przybierają). Liście mikołajka są cienkie, wydłużone, ostro zakończone, kujące, w kolorze podobnym do barwy pędów, liście łodygowe są lekko cętkowane z widocznym unerwieniem.
Okres kwitnienia mikołajka ametystowego rozpoczyna się w czerwcu, a kończy w sierpniu. Drobne, niebieskofioletowe kwiaty zebrane są w gęste, kuliste kwiatostany, osadzone na końcach pędów. Są bardzo chętnie odwiedzane przez owady - są silnie miododajne. Roślina towrzy podsadki kwiatostanowe: wąskie, dość sztywne i długie, wyginające się ku górze i przypominające odwrócony otwarty parasol. Nasiona to spłaszczone i jajowate rozłupnie, które rozpadają się na dwie jednonasienne rozłupki.

Mikołajek ametystowy - warunki uprawy i pielęgnacja

Mikołajek ametystowy, podobnie jak inne gatunki mikołajka, lubi miejsca słoneczne i ciepłe. W miejscach wilgotnych prawdopodobnie zupełnie nie będzie chciał rosnąć. Gleba dla mikołajka powinna być lekka, sucha i piaszczysta, o dużej zawartości wapnia. Takie środowisko gwarantuje nam powodzenie w uprawie. Jeśli mikołajek ametystowy dobrze się ukorzeni, staje się wtedy odporny na ujemne temperatury oraz na suszę.

Po kwitnieniu warto usunąć przekwitłe kwiatostany - pobudzi to roślinę do rozwoju w kolejnym roku. Chociaż mikołajek jest odporny na suszę, to są to warunki stresowe dla niego, dlatego lepiej ich unikać. Rosliny należy regularnie podlewać, zwłaszcza w okresie letnim.
Mikołajek nie wymaga nawożenia, taki zabieg często prowadzi wręcz do wydłużania i pokładania się pędów. Rozmnaża się przez wysiew nasion.

Mikołajek ametystowy - zastosowanie

Mikołajek ametystowy z powodzeniem sprawdzi się w ogrodach przydomowych, będzie dobrym uzupełnieniem rabaty bylinowej. Mikołajek ametystowy może być wykorzystany w bukieciarstwie na kwiat cięty. Ze względu na swój nietypowy kolor i fakturę, warto sadzić go w miejscach widocznych i często odwiedzanych przez ludzi.

Poznaj też inne gatunki mikołajka:

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.