Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: photos.com

Miechunka rozdęta

Physalis alkekengi
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniosły
Wysokość: 60 cm - 1 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Miechunka rozdęta to niezwykła bylina z rodziny psiankowatych (Solanaceae). Pochodzi z środkowej, zachodniej i południowej Europy oraz z Azji.

Miechunka rozdęta - opis

Miechunka rozdęta jest daleką kuzynką ziemniaka, papryki i pomidora, choć w przeciwieństwie do nich jest uprawiana jako ogrodowa roślina ozdobna. Miechunka rozdęta ma silnie rozrastające się kłącze, z którego wyrastają wyprostowane pędy. 
Miechunka rozdęta ma dwa bardzo podobne do siebie podgatunki:

  • Physalis alkekengi var. alkekengi - dorasta do około 60 cm,
  • Physalis alkekengi var. franchetii - dorasta nawet do 1 metra.

 

Miechunka owoc

Kwiaty miechunki są niepozorne, mało dekoracyjne, koloru białego. Charakterystyczną cechą miodunki rozdętej są jej niezwykłe owoce: czerwone jagody otoczone czerwono-pomarańczowym mieszkiem – wyglądającym jak chiński lampion. Owoce miechunki są jadalne, wykorzystywane głównie w restauracjach jako ozdoba talerza. Pędy z zasuszonymi owocami stanowią dekoracyjny element kwiatowych kompozycji i suchych bukietów.

Miechunka uprawa i zastosowanie

Miechunka rozdęta dobrze będzie rosnąć zarówno w miejscu słonecznym, jak i lekko zacienionym, w każdej ziemi ogrodowej. Najlepiej wygląda na kwiatowych rabatach w stylu wiejskim. Sadząc miechunkę warto wziąć pod uwagę, że jest bardzo ekspansywna i będzie się szybko rozrastać.

Kłącza miechunki rozdętej można dzielić i przez to rozmnażać roślinę. Miechunka rozdęta jest praktycznie w pełni mrozoodporna, rzadko przemarza i to tylko w bardzo mroźne i bezśnieżne zimy.

>>Zobacz film: Uprawa warzyw na balkonie - miechunka peruwiańska

Tekst: Paweł Romanowski
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.