Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Pragnia syberyjska

Pragnia syberyjska

Onoklea wrażliwa

Onoklea wrażliwa

żurawka ‘Ginger Peach'

Żurawka ‘Ginger Peach'

Mak wschodni

Mak wschodni

Byliny
lista roślin
fot: photos.com

Miechunka rozdęta

Physalis alkekengi
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniosły
Wysokość: 60 cm - 1 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Miechunka rozdęta to niezwykła bylina z rodziny psiankowatych (Solanaceae). Pochodzi z środkowej, zachodniej i południowej Europy oraz z Azji.

Miechunka rozdęta - opis

Miechunka rozdęta jest daleką kuzynką ziemniaka, papryki i pomidora, choć w przeciwieństwie do nich jest uprawiana jako ogrodowa roślina ozdobna. Miechunka rozdęta ma silnie rozrastające się kłącze, z którego wyrastają wyprostowane pędy. 
Miechunka rozdęta ma dwa bardzo podobne do siebie podgatunki:

  • Physalis alkekengi var. alkekengi - dorasta do około 60 cm,
  • Physalis alkekengi var. franchetii - dorasta nawet do 1 metra.

 

Miechunka owoc

Kwiaty miechunki są niepozorne, mało dekoracyjne, koloru białego. Charakterystyczną cechą miodunki rozdętej są jej niezwykłe owoce: czerwone jagody otoczone czerwono-pomarańczowym mieszkiem – wyglądającym jak chiński lampion. Owoce miechunki są jadalne, wykorzystywane głównie w restauracjach jako ozdoba talerza. Pędy z zasuszonymi owocami stanowią dekoracyjny element kwiatowych kompozycji i suchych bukietów.

Miechunka uprawa i zastosowanie

Miechunka rozdęta dobrze będzie rosnąć zarówno w miejscu słonecznym, jak i lekko zacienionym, w każdej ziemi ogrodowej. Najlepiej wygląda na kwiatowych rabatach w stylu wiejskim. Sadząc miechunkę warto wziąć pod uwagę, że jest bardzo ekspansywna i będzie się szybko rozrastać.

Kłącza miechunki rozdętej można dzielić i przez to rozmnażać roślinę. Miechunka rozdęta jest praktycznie w pełni mrozoodporna, rzadko przemarza i to tylko w bardzo mroźne i bezśnieżne zimy.

>>Zobacz film: Uprawa warzyw na balkonie - miechunka peruwiańska

Tekst: Paweł Romanowski
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.