Marzanka barwierska - Asperula tinctoria

2020-07-16 15:47

Marzanka barwierska to roślina, którą można spotkać w Europie, a także na terenie Rosji. W Polsce w naturze występuje w dolinie Wisły, na Pojezierzu Mazurskim oraz Pomorskim i na Dolnym Śląsku. W naszym kraju uznawana jest za roślinę narażoną na wyginięcie. Uprawiana jest także jako roślina ozdobna w ogrodach. Należy do rodziny marzanowatych (Rubiaceae).

Marzanka barwierska
Autor: www.gettyimages.com Marzanka barwierska

Spis treści

  1. Marzanka barwierska - opis
  2. Marzanka barwierska - warunki uprawy
  3. Marzanka barwierska - pielęgnacja
  4. Marzanka barwierska - zastosowanie

Marzanka barwierska - opis

Marzanka barwierska zaliczana jest do gatunków wieloletnich. Tworzy kłącza. Ma zwarty, wzniesiony pokrój. Przeważnie osiąga 30- 50 cm wysokości. Łodyga jest dość delikatna i silnie rozgałęziona. Wyrasta z niej kilka pędów płonnych i jeden zakończony kwiatostanem. Liście w kolorze zielonym, równowąskie.

Marzanka kwitnie od czerwca do sierpnia. Kwiaty są małe, białego koloru, zebrane w widlasto rozgałęzione kwiatostany. Latem na roślinie pojawiają się owoce - niewielkie pestkowce (dojrzałe maja ciemną barwę i lekko się marszczą).

Marzanka barwierska - warunki uprawy

Marzanka barwierska nie jest wymagająca jeśli chodzi o uprawę. Powinna rosnąć w miejscu słonecznym, ewentualnie lekko ocienionym. Podłoże powinno być umiarkowanie żyzne, przepuszczalne oraz dość wilgotne. Roślina nie jest wrażliwa na szkodniki oraz choroby.

Marzanka barwierska - pielęgnacja

Podczas całego okresu wegetacji należy podlewać rabatę z marzanką. Roślina lubi się szybko rozrastać, dlatego jeśli jest jej za dużo w ogrodzie, warto dokonać przerzedzenia. Nie obawiajmy się tego zabiegu, roślina szybko wypuści nowe pędy, jeśli tylko będzie miała odpowiednie warunki. Marzanka rozmnaża się przez wysiew nasion oraz wegetatywnie przez podział kłączy.

Marzanka barwierska - zastosowanie

Marzanka barwierska to idealna roślina na rabatę wieloletnią, posadzona w pobliżu kamieni czy murków. Nadaje naszym nasadzeniom lekki, rustykalny charakter. Doskonale nadaje się na łąki kwietne. Korzenie marzanki były wykorzystywane do barwienia na kolor czerwony.

>>Przeczytaj też: Rośliny barwiące, które można uprawiać w ogrodzie. Jakie rośliny można wykorzystać do farbowania

Stanowisko półcieniste
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Wysokość 30 cm - 50 cm
Termin kwitnienia VI - VIII
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój kępiasty
Pokrój zwarty