Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Ponikło błotne

Ponikło błotne

Fargesia olbrzymia ‘Wolong’

Fargesia olbrzymia ‘Wolong’

Onoklea wrażliwa

Onoklea wrażliwa

żurawka amerykańska 'Marvelous Marble'

Żurawka amerykańska ‘Marvelous Marble'

Byliny
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Monika Pawlonka

Mak wschodni

Papaver orientale
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 50 cm - 1 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, czerwona, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Mak wschodni to bylina pochodząca z Kaukazu i Iranu Północnego, należąca do rodziny makowatych (Papaveraceae). Wiosną tworzy rozetę gęsto owłosionych, pierzastodzielnych liści, z której wyrastają długie, sztywne, także owłosione, zazwyczaj bezlistne pędy 0,5–1 m wysokości, zakończone kwiatami (na jednym pędzie jest jeden kwiat). Kwiaty maku wschodniego są duże (średnicy 10–15 cm), o jedwabistych płatkach barwy czerwonej, różowej bądź białej, które wyglądają, jakby były pogniecione. Mak wschodni kwitnie w maju i czerwcu. Środek kwiatów jest prawie czarny.
Rozeta liści zasycha po kwitnieniu.

Mak wschodni - wymagania uprawowe

Mak wschodni wymaga gleby żyznej, wapiennej, przepuszczalnej oraz suchego i słonecznego stanowiska.
Rozmnaża się go najczęściej przez sadzonki korzeniowe pozyskiwane po kwitnieniu bądź jesienią. Korzenie mające grubość ołówka, tnie się na odcinki około 8 cm (dolny koniec należy uciąć skośnie) i wysadza do skrzynek. Po wypuszczeniu korzeni i liści młode rośliny wysadza się do doniczek albo na miejsce stałe (zależnie od terminu pozyskania sadzonek). Mak wschodni nie lubi przesadzania - zwykle przy wykopywaniu niszczą się korzenie.

Mak wschodni - zastosowanie

Mak wschodni sadzi się na rabatach bylinowych (najlepiej mieszanych) łącząc go z roślinami silnie rozrastającymi się latem (po przekwitnieniu pędy maku zasychają i wtedy roślinę przycina się przy ziemi). Bardzo dobrze mak komponuje się z łubinami, irysami czy ostróżkami. Nadaje się także na kwiat cięty (ścina się je dopiero wtedy, gdy widoczny jest kolor płatków), choć ich trwałość nie jest długa.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.