Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Ewa Łuczak

Macierzanka wczesna

Thymus praecox
Kategoria: Byliny
Podlewanie: mało
Pokrój: płożący
Wysokość: 5 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: czerwona, biała, fioletowa, różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Macierzanka wczesna to zimozielona krzewinka o pędach płożących się po powierzchni gruntu, wysokości około 5 cm. Liście jasnozielone, kwiaty skupione w główkowate kwiatostany na podnoszących się wierzchołkach pędów, kwitnie w czerwcu.

Roślina niewymagająca, najefektowniej wygląda przy silnym nasłonecznieniu, gdy rośnie na glebie prawie jałowej. Stosowana w ogrodach skalnych w dużych grupach po 10-20. Liczba roślin na 1 m²: 16-25 zależnie od odmiany.

Odmiany:
‘Albiflorus' - kwiaty białe;
‘Coccineus’ - kwiaty czerwonopurpurowe;
‘Pseudolanuginosus’ - odmiana wyróżniająca się liśćmi pokrytymi gęsto szarymi włoskami. Kwiaty bladoróżowe, kwitnie w czerwcu, kwitnienie niezbyt obfite;
‘Pygmaeus’ i ‘Minimus’ - odmiany karłowe, o bardzo zwartym pokroju i kwiatach jasnopurpurowych.

Opracowanie: Na podstawie materiałów Agencji Promocji Zieleni
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.