Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Kosaciec żółty

Kosaciec żółty

Kostrzewa Gautiera

Kostrzewa Gautiera

Orlik pospolity

Orlik pospolity

Fargesia szorstka

Fargesia szorstka

Byliny
lista roślin
fot: photos.com

Łubin ogrodowy

Lupinus hybridus
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój:
Wysokość: 1,2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała, fioletowa, niebieska, żółta, czerwona, pomarańczowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VII
Roślina ozdobna z: kwiatów
Opis:

Łubin ogrodowy jest byliną z rodziny motylkowatych Leguminosae. Obecnie uprawiane mieszańce otrzymano w wyniku skrzyżowania gatunku Lupinus polyphyllus (Ameryka Południowa) z Lupinus arboreus (Kalifornia). Rośliny wyrastają do 120 cm, mają sztywne, grube, mięsiste, rozgałęzione łodygi oraz dłoniaste (złożone z 10–16 listków) liście.

Łubin kwitnie w czerwcu i lipcu. Jego motylkowate kwiaty są zebrane na szczytach pędów w proste grona lub kłosy osiągające nawet do 50 cm długości. Przekwitające kwiatostany należy usunąć, wtedy roślina powtórnie zakwitnie jesienią.

Na rynku dostępnych jest wiele odmian o bogatej skali barw kwiatów: od białej, żółtej, pomarańczowej, czerwonej do niebieskiej i fioletowej. Bywają także dwubarwne, o odmiennie zabarwionym żagielku, skrzydełkach lub łódeczce. Najcenniejsze są odmiany zaliczane do rasy mieszańców Russela – mają piękne barwy oraz odznaczają się równomiernym kwitnieniem kłosów na całej długości.

Łubin zadowala się każdą glebą, nawet piaszczystą, ale najbujniej rośnie, gdy posadzimy go na glebie próchniczej, głęboko uprawionej, średnio wilgotnej, lekko kwaśnej lub o odczynie obojętnym. Lubi słoneczne stanowisko. Niektóre odmiany są mało wytrzymałe na mróz.
Stosowany do grup, na rabaty bylinowe oraz na kwiat cięty (chociaż dość szybko się osypuje). Starsze rośliny nie znoszą przesadzania. Łubiny pozostają na jednym miejscu 4–6 lat.

Łubin rozmnaża się przez nasiona wysiewane na rozsadniku na początku maja w rozstawie 30 x 20 cm, po kilka w jednym miejscu. Można siać bezpośrednio do gruntu – w połowie maja. Często potomstwo nie wygląda dokładnie tak, jak roślina mateczna, dlatego siewki wymagają selekcji. Cenne odmiany, szczególnie czerwone, można również rozmnażać z sadzonek sporządzonych z pędów bocznych, odłamywanych z kawałkiem pędu głównego (tzw. piętką). Sadzonki „umoczone” w ukorzeniaczu sadzi się pojedynczo do doniczek, w lekką i piaszczystą ziemię. Rozmnażanie z sadzonek jest trudne.

Galeria zdjęć:

  • Fot: photos.com
  • Fot: photos.com
  • Fot: Maria Muszalska
Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Tagi: bylina, rabaty
Komentarze (12)
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.