Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Świerząbek orzęsiony

Świerząbek orzęsiony

Rudbekia błyskotliwa ‘Little Goldstar’

Rudbekia błyskotliwa odm. Sullivanta ‘Little Goldstar’ PBR

Kostrzewa sina 'Blaufuchs'

Kostrzewa sina 'Blaufuchs'

Czyściec wielkokwiatowy 'Superba'

Czyściec wielkokwiatowy

Byliny
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Ewa Łuczak

Liliowiec żółty

Hemerocallis flava
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: kępiasty
Wysokość: 50 cm - 80 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Liliowiec żółty to bylina z rodziny żółtakowatych (Xanthorrhoeaceae). W środowisku naturalnym występuje w Europie i Azji. Osiąga 50-80 cm wysokości. Częścią podziemną liliowca żółtego są mięsiste korzenie i krótkie kłącza. Liście tej byliny są długie, równowąskie.
Liliowiec żółty kwitnie od czerwca do lipca. Duże lejkowate kwiaty o żółtej barwie, zebrane są w wiechowate kwiatostany. Pojedyncze kwiaty kwitną kilkanaście do kilkudziesięciu godzin. Roślina wydziela intensywny, przyjemny zapach.

Liliowiec żółty jest łatwy w uprawie. Dobrze rośnie zarówno w miejscach słonecznych (wtedy obficiej kwitnie), jak i lekko zacienionych. Optymalne podłoże powinno być żyzne, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne. Liliowiec żółty toleruje także słabsze typy gleb. Jest mrozoodporny. Łatwo można go rozmnożyć przez podział kłączy.
Podstawowymi zabiegami pielęgnacyjnymi w uprawie liliowca żółtego jest podlewanie (w czasie suszy), odchwaszczanie i nawożenie (od wiosny do lata nawozami wieloskładnikowymi). Podłoże wokół rośliny warto ściółkować. Roślina może być atakowana przez ślimaki i mszyce.

Liliowce zdobywają ogromną popularność w Polsce. Dawniej były znane i kojarzone z ogrodami orientalnymi. Obecnie często sadzi się je również w ogrodach wiejskich, naturalistycznych i mieszanych. Dobrze wyglądają uprawiane w grupie. Nadają się do obsadzania brzegów oczek wodnych. Wykorzystuje się je również na kwiat cięty.

Tekst: Michał Mazik
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.