Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Ewa Łuczak

Liliowiec żółty

Hemerocallis flava
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: kępiasty
Wysokość: 50 cm - 80 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Liliowiec żółty to bylina z rodziny żółtakowatych (Xanthorrhoeaceae). W środowisku naturalnym występuje w Europie i Azji. Osiąga 50-80 cm wysokości. Częścią podziemną liliowca żółtego są mięsiste korzenie i krótkie kłącza. Liście tej byliny są długie, równowąskie.
Liliowiec żółty kwitnie od czerwca do lipca. Duże lejkowate kwiaty o żółtej barwie, zebrane są w wiechowate kwiatostany. Pojedyncze kwiaty kwitną kilkanaście do kilkudziesięciu godzin. Roślina wydziela intensywny, przyjemny zapach.

Liliowiec żółty jest łatwy w uprawie. Dobrze rośnie zarówno w miejscach słonecznych (wtedy obficiej kwitnie), jak i lekko zacienionych. Optymalne podłoże powinno być żyzne, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne. Liliowiec żółty toleruje także słabsze typy gleb. Jest mrozoodporny. Łatwo można go rozmnożyć przez podział kłączy.
Podstawowymi zabiegami pielęgnacyjnymi w uprawie liliowca żółtego jest podlewanie (w czasie suszy), odchwaszczanie i nawożenie (od wiosny do lata nawozami wieloskładnikowymi). Podłoże wokół rośliny warto ściółkować. Roślina może być atakowana przez ślimaki i mszyce.

Liliowce zdobywają ogromną popularność w Polsce. Dawniej były znane i kojarzone z ogrodami orientalnymi. Obecnie często sadzi się je również w ogrodach wiejskich, naturalistycznych i mieszanych. Dobrze wyglądają uprawiane w grupie. Nadają się do obsadzania brzegów oczek wodnych. Wykorzystuje się je również na kwiat cięty.

Tekst: Michał Mazik
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.