Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Zawilec narcyzowaty

Zawilec narcyzowaty

Tojeść bukietowa

Tojeść bukietowa

Ostnica cieniutka

Ostnica cieniutka

funkia 'Stiletto'

Funkia 'Stiletto'

Byliny
lista roślin
fot: Maria Muszalska

Lewizja liścieniowa

Lewisia cotyledon
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój:
Wysokość: do 20 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, czerwona, biała, żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Lewizja jest byliną z rodziny portulakowatych (Portulacaceae) o łyżeczkowatych, mięsistych, zimozielonych liściach, zebranych w płasko rozesłane rozetki.
Kwitnie w maju–czerwcu. Kwiatostan wznosi się nad rozetą liści, dorasta do 20 cm wysokości. Kwiaty o kształcie gwiazdy w zależności od odmiany mają żółte, białe, różowe lub czerwone paski.

Roślina najlepiej rośnie na stanowisku półcienistym do słonecznego. Gleba powinna być luźna, kamienista, umiarkowanie wilgotna, przepuszczalna, uboga w wapń. Dobrze jest wokół rośliny wysypać warstwę żwiru – zapobiega to jej gniciu.
Lewizja nie toleruje nadmiernego podlewania, nie lubi wody gromadzącej się w rozetce liściowej – nawet latem. Najlepiej posadzić ją na skarpie, w szczelinach pionowego murku, lub pod liściastymi krzewami, ale od południowej strony.

Na zimę należy zabezpieczyć rośliny przed nadmierną wilgocią, na przykład chroniąc je szklanym daszkiem, plastikową butlą z obciętym dnem lub – w przypadku większych powierzchni – przenośnymi tunelami foliowymi. Zimą należy również chronić roślinę przed słońcem.

Lewizja nadaje się do sadzenia w ogrodach i ogródkach skalnych, dobrze rośnie zarówno w grupach, jak i pojedynczo. Doskonale rośnie w szczelinach murów i skał, także w misach i skrzynkach balkonowych. Doskonale komponuje się z rojnikiem murowym, rozchodnikiem i dzwonkiem dalmatyńskim.

Rozmnaża się przez nasiona wysiewane wiosną.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.