Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Fargesia olbrzymia ‘Campbell’

Fargesia olbrzymia ‘Campbell’

Łubin trwały

Łubin trwały

Przywrotnik żółtawozielony

Przywrotnik żółtawozielony

Głowaczek olbrzymi

Głowaczek olbrzymi

Byliny
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Lepnica nadmorska

Silene maritima
Kategoria: Byliny
Podlewanie: mało
Pokrój: płożący
Wysokość: do 20 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VIII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Lepnica nadmorska to niska bylina należąca do rodziny goździkowatych (Caryophyllaceae), bardzo często sadzona na skalniakach, na skarpach, niskich rabatach oraz wykorzystywana jako roślina zadarniająca. Lepnica nadmorska w warunkach naturalnych występuje na zachodnich wybrzeżach Europy.
Liście lepnicy nadmorskiej są zielonoszare, lancetowate lub jajowate. Płożące się łodygi tworzą niskie kobierce, dorasta do 20 cm wysokości. Roślina szybko rośnie, w ciągu sezonu może zadarnić powierzchnię o średnicy 40 cm. Jest odporna na mróz.
Kwiaty lepnicy nadmorskiej pojawiają się od czerwca do sierpnia, są białe lub jasnoróżowe, średnicy około 2,5 cm, z charakterystycznym beczułkowatym kielichem. Odmiana 'Druett's Variegated' ma liście z jasną obwódką. Odmiana 'Weisskehlchen' ma sine liście, dorasta do 15 cm wysokości. Najpopularniejsza odmiana lepnicy nadmorskiej to 'Flore Pleno'.
Lepnica nadmorska jest łatwa w uprawie i niewymagająca. Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym lub półcienistym, glebie lekkiej, piaszczystej, ubogiej i lekko wapiennej o odczynie lekko kwaśnym. Doskonale sprawdza się jako roślina doniczkowa do sadzenia na balkonach lub tarasach.

Tekst: Paweł Romanowski
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.